Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Zdrowie

IX „Marsz Nadziei i Życia”

dziewiąty marsz nadziei i życia fot. Materiały prasowe

W sobotę, 24 września Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie” organizuje już po raz IX „Marsz Nadziei i Życia”. Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych.

 

Akcja rozpocznie się o godz. 14 w Magistracie (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa), gdzie znani artyści i sportowcy przeczytają listy osób chorych, w których opisali swoje marzenia. W tym roku zaproszenie Fundacji przyjęli: Beata Chmielowska – Olech, Ewa Ciepielewska, Anna Cieślak, Beata i Tomasz Schimscheiner. Akcję wspiera także Jerzy Trela.

Wybrane fragmenty nadesłanych listów:

  • Moim marzeniem jest utworzyć własną restaurację. Bardzo lubię gotować, przeglądać przepisy, pomagam mamie w kuchni. Lubię kombinować z przyprawami i wymyślać własne przepisy. Jednak bardzo tęsknię za koleżankami, szkołą i prawdziwym życiem. Leczę się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Wiktoria
  • Białaczka to najgorsza rzecz jaka mnie spotkała. Jednak nie chce żeby  to była ostatnia rzecz w moim życiu. Dlatego mam mocną nadzieję i mocno wierzę, że się wyleczę. Czekam na dawce, mam kolejne chemie i chce być zdrowy.  Marcin, 37 lat
  • Bardzo lubię dinozaury, robaki, gady. Moim marzeniem jest zobaczyć i nakarmić kobrę i pytona. Dawidek, Uniwersytecki Szpital w Prokocimiu
  • Marzę o tym aby móc chodzić normalnie bez bólu, zazdroszczę tego innym ludziom, że mogą to robić. Liczę na to, że doczekam tej chwili. Będę wtedy się bardzo cieszyła. P. Danuta 59 lat

Następnie uczestnicy przejdą trasą: magistrat – ul. Grodzka - Rynek Główny – Wieża Ratuszowa. Marsz zakończy się pod Wieżą Ratuszową akcją „Uwolnić marzenia” – czyli wypuszczeniem do nieba zielonych baloników z dołączonymi do nich listami chorych. Jak co roku organizatorzy proszą uczestników o ubranie lub zabranie ze sobą czegoś w kolorze zielonym, symbolizującym nadzieję.

Patronat honorowy nad akcją objęli Metropolita Krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Wojewoda Małopolski Józef Pilch oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Marsz Nadziei i Życia jest znakiem solidarności i jedności z chorymi onkologicznie. Poprzez akcję organizatorzy chcą przełamać bariery pomiędzy chorymi a społeczeństwem, a także ukazać wszystkim chorym, że nie są sami w swoim cierpieniu. Założycielka Fundacji „Podaruj Życie”, Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.

Statystycznie w Polsce ok. 3.500 ludzi zapada co roku na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą wyleczenia jest allogeniczny przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Może to być siostra lub brat, wyjątkowo inny członek rodziny. O tym, czy ktoś może być dawcą decydują antygeny zgodności tkankowej. Niestety zdarza się i tak, że wielu chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. W takiej sytuacji poszukuje się niespokrewnionego dawcy w banku krajowym, a w przypadku niepowodzenia - w banku światowym, ale wtedy koszty poszukiwań są bardzo wysokie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.podarujzycie.org.

;