Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Pod oknem

IX ogólnopolski kurs dla postulatorów spraw kanonizacyjnych

 fot. Jeffrey Bruno / wikipedia.org

Zagadnieniu kultu publicznego i prywatnego w praktyce kanonizacyjnej poświęcony został IX ogólnopolski kurs dla postulatorów i ich współpracowników w sprawach kanonizacyjnych, który 4 listopada odbył się w Krakowie.

 

Blisko 50 osób z całej Polski (m.in. z Elbląga, Gdańska, Przemyśla, Jarosławia, Opola i Świdnicy) uczestniczyło 4 listopada w IX ogólnopolskim kursie dla postulatorów i ich współpracowników w sprawach kanonizacyjnych, którego organizatorem jest Referat ds. Kanonizacyjnych Krakowskiej Kurii Metropolitalnej. W tym rok skupiono się na zagadnieniu kultu publicznego i prywatnego w praktyce kanonizacyjnej.

Jak wyjaśnia o. prof. Szczepan Praśkiewicz OCD, kandydatom na ołtarze do chwili beatyfikacji nie przysługuje kult publiczny, a właściwie jest zabroniony. Dlatego zadaniem prelegentów Kursu była odpowiedź na pytanie, jak można szerzyć opinię świętości nie oddając publicznego kultu w czasie trwania procesu beatyfikacyjnego czy jeszcze przed jego rozpoczęciem, na co pozwala prawo kanoniczne, żeby nie wprowadzać w błąd wiernych.

„Dawniej były bardzo precyzyjne wytyczne – na przykład nie wolno było zapalać świec na grobach osób jeszcze niewyniesionych na ołtarze” – mówi konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i dodaje, że ze względu na powszechność takiej praktyki w stosunku do zmarłych dziś już takie obostrzenie nie obowiązuje. Aktualnie przeszkodą do beatyfikacji czy kanonizacji byłoby np. umieszczanie doczesnych szczątków na ołtarzu przed formalnym zakończeniem procesu.

O. Praśkiewicz w tym kontekście zwraca też uwagę na konieczność językowej precyzji. „Kości i proch kandydata na ołtarze, które dopiero staną się relikwiami pierwszego stopnia są w czasie procesu doczesnymi szczątkami. Przedmioty, które używali kandydaci na ołtarze, szczątki z ich odzieży, które staną się relikwiami drugiego i trzeciego stopnia, przed beatyfikacją są pamiątkami po danej osobie” – wyjaśnia doradca Referatu ds. Kanonizacyjnych krakowskiej kurii.

Wykład „Dozwolone sposoby szerzenia kultu prywatnego” wygłosił ks. dr Tomasz Gierałtowski, oficjał sądu biskupiego z Białegostoku. Prelegent podkreślał konieczność zdroworozsądkowego podejścia do kultu kandydatów na ołtarze i stawiania pytań o owoce podejmowanych na tym polu działań. „Co nam to działanie przyniesie? Czy tylko poruszenie, czy entuzjazm, który potem zniknie? Czy przyniesie takie owoce duchowe, które pozwolą zbliżyć się do tej osoby, poznać ją i w niej się zakochać, w jej przekazie i w tym, co daje nam abyśmy mogli wzrastać ku Chrystusowi?” – mówi ks. Gierałtowski.

Oficjał sądu biskupiego w Białymstoku zwrócił uwagę, że granica między kultem prywatnym a publicznym jest dość jasna. Ale drugą granicę stanowi „przesadzone i niepotrzebne zamieszanie”. „To nie ma być reklama. To ma być po prostu przybliżenie do wielkiej prawdy, do spotkania z wielką tajemnicą świętości” – mówi ks. Gierałtowski.

Organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczny jubileuszowy kurs najprawdopodobniej potrwa dwa dni i przyjmie formę warsztatów, w czasie których będzie możliwość praktycznego rozwiązania najpoważniejszych problemów dotykających aktualnie postulatorów procesów polskich kandydatów na ołtarze czy też pisania formalnych dokumentów, np. prośby do biskupa o wszczęcie danego procesu.

IX ogólnopolski kurs dla postulatorów spraw kanonizacyjnych odbywał się w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie przy Rakowickiej 18A a patronat nad wydarzeniem sprawował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczy się kilka tysięcy procesów – 120 dotyczy 250 kandydatów z Polski (niektóre to procesy zbiorowe – np. męczenników II wojny światowej) a 36 z nich prowadzonych jest przez krakowski Referat ds. Kanonizacyjnych.

Źródło:
;