Wspomnienia
IX rocznica śmierci bł. Jana Pawła II
Dziś mija już IX rocznica odejścia niebawem świętego Jana Pawła II do Domu Ojca. Z związku z tą rocznicą w Krakowie jak i w całym kraju odbędą się liczne inicjatywy w klimacie przygotowań do kanonizacji 27 kwietnia. Tego dnia w Polsce sprawowane są Eucharystie, spotkania modlitewne i programy artystyczne.
Kraków
Tradycyjnie pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie zbiorą się wierni w atmosferze czuwania i modlitwy do pamiętnej godziny 21.37 (dies natalis). O godz. 20.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Muskusa, którą poprzedzi konferencja biblijna. Od godz. 22.00 na terenie akademików Politechniki krakowskiej przy ul. Skarżyńskiego rozpocznie się modlitewne czuwanie.
Natomiast o godz. 19.00 w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się światowa prapremiera włoskiego musicalu operowego pt. „Karol Wojtyła Historia prawdziwa" w reżyserii Duccio Forzano.
Dwugodzinna opowieść rozpoczyna się w momencie zamachu na Ojca Świętego na Placu św. Piotra. Potem ze szpitalnego łóżka w Poliklinice Gemelli widz zostaje przeniesiony bezpośrednio do Wadowic w momencie, gdy mały Karol ma 9 lat. Towarzyszy mu aż do konklawe 16 października 1978 r.
Warszawa
Uroczystości rocznicowe odbędą się również w Warszawie na Placu Piłsudskiego. W miejscu gdzie Jan Paweł II najczęściej spotykał się z wiernymi podczas pielgrzymek do Polski odbędzie się czuwanie modlitewne przed relikwiami błogosławionego. Spotkanie poprowadzą warszawskie wspólnoty parafialne. Tematem przewodnim czuwania będzie powołanie do świętości . Czuwanie oraz obchody kanonizacji w warszawskim Centrum Myśli Jana Pawła II odbędą się pod hasłem zaczerpniętym z Tryptyku rzymskiego: „Jeżeli chcesz dojść do źródła, musisz iść do góry pod prąd”. W na stronie Centrum Jana Pawła II w internecie będzie dostępny program „26 dni z Janem Pawłem II”, na której będzie zamieszczanych sześć wezwań na dany dzień.
Sługa Boży Jan Paweł II, papież, który pozostał człowiekiem, jest niezwykłym znakiem potęgi zawierzenia Miłosierdziu Bożemu, o czym wszyscy przekonaliśmy się, gdy na oczach całego świata umierał w wigilię święta Bożego Miłosierdzia. Kiedy 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 odchodził do Domu Ojca, dookoła panowała już noc Miłosierdzia Bożego.
W czasie Mszy Świętej odprawionej w łagiewnickim sanktuarium w rocznicę wyboru Jana Pawła II, 16 października 2005 roku, metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz Ojca Świętego, powiedział: Podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie. Nie zamknął jednak tej księgi, którą Papież, niezmordowany Pielgrzym i heroiczny wierny Świadek Bożej prawdy i miłości — całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. My, którzy szliśmy razem z nim, pragniemy świadectwem naszego życia kontynuować pisanie tej księgi. I chcemy ją przekazać następnym pokoleniom, by nigdy nie ustało pielgrzymowanie człowieka do Boga, który nie tylko jest bogaty w miłosierdzie, ale jest Miłością Miłosierną. By nie ustało to pielgrzymowanie, czy tu — do Łagiewnik, czy wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, zmagając się ze swoim losem i swoją słabością.
Kard. Leonardo Sandri, obecny prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich był tym, który przekazał światu wiadomość o śmierci Papieża. W rozmowie z Radiem Watykańskim przekazał: „Było to ogromne przeżycie. I teraz w przededniu kanonizacji wspomnienie tego, że ogłaszałem jego przejście z ziemi do Domu Ojca, budzi we mnie jeszcze większe emocje: czuję się niegodny być narzędziem tego, kto był wielkim ewangelizatorem, człowiekiem pokoju, osobą o wielkim życiu wewnętrznym stanowiącym podstawę wszelkiej jego aktywności. Był to człowiek wyrzeczeń, który w wielkim ubóstwie przeżywał swoją posługę. Wspominam przede wszystkim jego wielkie człowieczeństwo oraz jego znajomość ludzi i umiejętność nawiązywania z nimi kontaktu. Pamiętam też jego ostatnie chwile cierpienia, gdy leżał na łożu śmierci. Było to totalne oddanie człowieka, także w wymiarze materialnym; wokół nie było choćby cienia luksusu” – powiedział kard. Sandri.
Po beatyfikacji Wielkiego Polaka w 2011 roku, liturgiczne wspomnienie Błogosławionego obchodzone jest 22 października, w dniu rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
Jak w każdą środę w Watykanie papież spotka się z wiernymi na audiencji generalnej. Być może papież Franciszek wspomni wówczas o rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II. Rok temu Franciszek modlił się przy grobie Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.