Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Życie

J. Bałtroszewicz: Oferujemy bezpłatne i anonimowe wsparcie bioetyczne w duchu pro-life

 fot. Fotolia.com

“Kiedy zakładaliśmy Fundację, naszym marzeniem było, by kobieta rozważająca aborcję nie obawiała się zwrócić się do nas i o tym porozmawiać. Tak właśnie działa powołana w 2016 roku pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna” – mówi Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji JEDEN Z NAS i Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jak informuje Bałtroszewicz, w ubiegłym roku instruktorzy i eksperci Poradni przy Bernardyńskiej w Krakowie dotarli z poradami do około 4000 osób poszukujących wsparcia i informacji.

 

„Ruchy pro-life bardzo często są kojarzone z szokującymi olbrzymimi bilbordami przedstawiającymi zabite dzieci. Tymczasem głęboko wierzymy, że można realizować założenia pro-life nie w kontrze do kogoś lub czegoś, ale dla kogoś i dla czegoś. Zamiast dzielić, szokować, oceniać i sądzić można być blisko, towarzyszyć, uważnie słuchać i być wsparciem” –  napisał Jakub Bałtroszewicz w newsletterze do Przyjaciół Fundacji JEDEN Z NAS.

„Kiedy zakładaliśmy Fundację, naszym marzeniem było, by kobieta rozważająca aborcję nie obawiała się zwrócić się do nas i o tym porozmawiać. Tak właśnie działa powołana w 2016 roku pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna” – dodaje prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny i podkreśla, że Poradnia jest miejscem, w którym osoba borykająca się z problemem bioetycznym jest uważnie wysłuchana, może uzyskać istotne dla niej informacje oraz poradę.

Bałtroszewicz zapewnia, że zespół 20 instruktorów Poradni z wielkim zaangażowaniem udziela odpowiedzi na zadawane pytania; do każdego problemu podchodzi zawsze indywidualnie i zwracając szczególną uwagę na szeroko rozumiany kontekst i wszelkie szczegóły. „Jeżeli ta służba drugiemu człowiekowi ocaliła chociaż jedno życie, to znaczy, że nasz wysiłek był warty tej ceny” – mówi obrońca życia z Krakowa.

Ze względu na anonimowość, którą zapewniają wszystkim proszącym o pomoc, odpowiedzialni za Poradnię Bioetyczną nie mogą opisywać poszczególnych przypadków, ale zdradzają, że łącznie w zeszłym roku dotarli z poradami do około 4000 osób poszukujących wsparcia i informacji.

Problematyka poruszana w prośbach o poradę dotyczy m.in. nieetycznych szczepionek, metody in vitro, naprotechnologii, hospicjów perinatalnych, pochówku dziecka utraconego, aborcji, antykoncepcji, nieuleczalnej choroby, transplantacji, uporczywej terapii, eutanazji.

Poglądowe pytanie, z którym zwracają się do Poradni m.in studenci medycyny, naukowcy czy rodzice zatroskani o rodzaj podawanych swoim dzieciom szczepionek jest na przykład takie: „Czy jest moralnym wykorzystywanie do badań naukowych linii komórkowych wyprowadzonych kilkadziesiąt lat temu z zabitych płodów ludzkich? Czy katolik ciężko grzeszy przeprowadzając doświadczenia, skoro nie ma wpływu na wybór linii komórkowej, na której będzie przeprowadzany eksperyment?”.

W celu uzyskania odpowiedzi na takie i podobne nurtujące pytania bioetyczne można skontaktować się z Poradnią przez stronę internetową – www.poradniabioetyczna.pl, mailowo: poradnia.bioetyczna@upjp2.edu.pl oraz telefonicznie: +48 12 428 60 30 (wew. 922). Wszelkie pytania i prośby o udzielenie porady należy kierować przez formularz na stronie: www.poradniabioetyczna.pl/uzyskaj-porade, a tuż po przerwie wakacyjnej instruktorzy zapraszają również do siedziby poradni w godzinach jej otwarcia (Kraków, ul. Bernardyńska 3). Porady i informacje udzielane są anonimowo i bezpłatnie.

„To jest przykład bardzo konkretnego działania na rzecz drugiego człowieka w duchu pro-life. Właśnie tak, krok po kroku, chcemy edukować i budować cywilizację życia” – mówi Jakub Bałtroszewicz.

Oceń treść:
;