Imieniny: Wladyslawa, Franciszka, Teodozji

Wydarzenia: Dzień Książki Dla Dzieci

Świat

Jak Jezus na pustkowiu – nowe sposoby pielgrzymowania do Ziemi Świętej

Judea i samaria fot. Israel Defense Forces / Flickr.com

Turysta śpieszący się, by zebrać jak najwięcej wrażeń często mało wynosi z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Dlatego też poszukuje się nowych sposobów na przyjęcie gości. Fouad Muaddi postanowił rozbić dziesięć namiotów w wiosce Taybeh w Zachodnim Brzegu Jordanu. Chce dać możliwość gościom znalezienia się w miejscu takim, jak te, które przemierzał Mesjasz i w których też się modlił.

 

Palestyńczyk zaznacza, że warunki lokalowe będą proste, ale niczego nie zabraknie. Ośrodek będzie ponadto w całości przyjazny środowisku. Muadii nazwał go ewangelicznym słowem: „Bariy”, które można przetłumaczyć jako „pustkowie”. Chodzi tutaj o miejsca odludne, gdzie Jezus lubił udawać się na modlitwę.

Gospodarz wyraża żal, że „pielgrzymki stały się masową turystyką i ludzie nie mają czasu, by zetknąć się z żywymi kamieniami tj. lokalnymi chrześcijanami”. Chce, aby jego projekt służył nade wszystko właśnie takiemu spotkaniu. Projekt budzi zainteresowanie – niektóre grupy dokonały już rezerwacji na następny rok.

W 2019 r., przed wybuchem pandemii, łącznie zanotowano 4,5 miliony turystów w Ziemi Świętej, z czego ponad 600 tys. było chrześcijańskimi pielgrzymami.

Źródło:
;