Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Małopolska

Jak organizuje się Światowe Dni Młodzieży?

delegacja z panamy fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Prostych instrukcji oczywiście nie da się podać, ale wniosków mamy bardzo dużo. Najważniejszy jest taki, że – jak powtarza wojewoda Piotr Ćwik – tak ogromne przedsięwzięcie jak Światowe Dni Młodzieży uda się zrealizować, jeśli będą trzy elementy: dobra wola, dobra współpraca i dobry plan. I właśnie dlatego rok temu wszystko się udało.

 

We środę delegacja z Panamy, która przyjechała do Małopolski, aby poznać doświadczenia związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży – zakończyła swój pobyt. Program wizyty był bardzo napięty. Uczestnicy odwiedzili miejsca głównych uroczystości: Campus Misericordiae, Błonia oraz Łagiewniki. Wzięli również udział w kilku sesjach tematycznych, które dla nich przygotowano: „Lotniska i granice; wizy i sprawy migracyjne”, „Nagłe wypadki i ochrona zdrowia”, „Transport, infrastruktura, internet bezprzewodowy”, „Bezpieczeństwo na obchodach”, „Media międzynarodowe, centrum prasowe” oraz „Wkład ekonomiczny rządu”.

Prezentacje przygotowali pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i ministerstw oraz przedstawiciele służb i instytucji, z którymi rok temu MUW współpracował podczas przygotowań, tzn. m.in. Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Granicznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, sanepidu, policji, straży pożarnej, Biura Ochrony Rządu, wojska, Polskiej Agencji Prasowej oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Każdy temat spotykał się z dużym zainteresowaniem Panamczyków oraz ich licznymi pytaniami.

„Światowe Dni Młodzieży były wielkim sukcesem organizacyjnym. Dzisiaj delegacja z Panamy, która jest w Polsce od kilku dni, rozmawia z nami, jak organizować tak wielkie przedsięwzięcie pod względem logistyki, a zwłaszcza bezpieczeństwa” – mówiła Beata Kempa, która kierowała pracą rządowego zespołu ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, a we środę uczestniczyła w panelu „Bezpieczeństwo na obchodach”.

Z kolei ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak podkreślił, że bardzo sobie ceni wizytę w Polsce i to, że delegacja panamska może nie tylko uczestniczyć w panelach tematycznych, ale także odwiedzić miejsca, w których odbyły się Światowe Dni Młodzieży.

„Bardzo cieszy mnie, że możemy przekazać Panamie nasze doświadczenia, a mamy ich naprawdę sporo. Każda dziedzina wymagała przygotowania. Logistyka, transport, opieka nad pielgrzymami, ochrona zdrowia, komunikacja, wreszcie bezpieczeństwo. W każdym z tych obszarów udało nam się zgromadzić wiedzę, którą chętnie się dzielimy. Mam nadzieję, że Panama skorzysta z naszych doświadczeń. Wszyscy doskonale pamiętamy, jak wielkim wydarzeniem były Światowe Dni Młodzieży. Wiemy też, że był to również ogrom przygotowań. Ale bez wątpienia było warto!” – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Oceń treść:
;