Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Wydarzenia: Dzień niespodziewanego całusa

Z Bogiem

Jak prowadzić życie prawdziwie chrześcijańskie?

 fot. Materiały prasowe

23 września rozpocznie się kolejny sezon Warszawskich Spotkań Benedyktyńskich. Są to konferencje głoszone przez benedyktynów tynieckich. Ich celem jest przedstawianie różnego rodzaju zagadnień z zakresu duchowości i teologii monastycznej. Skierowane są do szerokiego spektrum odbiorców.

 

W tym roku tematy będą skupione wokół zagadnień związanych z „Filokalią”. Czym ona jest? To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest wyborem najpiękniejszych z nich. Samo słowo „filokalia” znaczy miłość tego, co piękne. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie “Filokalii” powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura „Filokalii” ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec, jako jedyne w Polsce, podjęło się przetłumaczenia „Filokalii” w całości. Obejmuje ona pięć tomów. W tym roku został wydany pierwszy tom. Powstała strona internetowa o tej publikacji – filokalia.pl. Można tam znaleźć podstawowe informacje o tym projekcie. Benedyktyni planują również organizowanie różnych wydarzeń, które będą miały na celu przybliżanie teologii i treści „Filokalii”. Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie są jednym z nich. Aby dowiedzieć się o innych inicjatywach oraz być na bieżąco, warto zapisać się na newsletter.

Pierwsze z tegorocznych Warszawskich Spotkań Benedyktyńskich odbędzie się 23 września 2023 r. Tematem będzie pamięć o Bogu. Opowie o niej Brunon Koniecko OSB. Miejscem wszystkich spotkań jest kościół pw. Św. Kazimierza Królewicza przy klasztorze Benedyktynek Sakramentek w Warszawie. Spotkania będą się rozpoczynały o godz. 9.00 Mszą św. z homilią, a o godz. 10.00 przewidziana jest konferencja tematyczna.

 

Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie 2023/2024. Harmonogram spotkań:

2023:

23 września – Brunon Koniecko OSB: „Pamięć o Bogu”.

21 października – Mikołaj Jastrzębski OSB: „Duchowość Świętej Góry Athos”.

25 listopada – Brunon Koniecko OSB: „Modlitwa a obrazy”.

2024:

27 stycznia – Mikołaj Jastrzębski OSB: „Hezychazm – droga ku Światłości”.

24 lutego – Antoni Leńczowski OSB: „Czujne serce wobec Boga – św. Hezychiusz z Synaju i cnota duchowej trzeźwości (nepsis)”.

16 marca – Szymon Hiżycki OSB: „Św. Diadoch z Fotyki i modlitwa Jezusowa”.

20 kwietnia – Brunon Koniecko OSB: „Rola umysłu w życiu duchowym”.

25 maja – Szymon Hiżycki OSB: „Św. Diadoch z Fotyki, czyli łowy na Boga”.

15 czerwca – Maciej Pawlik OSB: „Doświadczać – posiadać – przekraczać. Życie duchowe według św. Grzegorza z Nyssy”.

;