Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Prasa

miesięcznik w drodze fot. W drodze nr 1/2017

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o końcu świata, intronizacji Chrystusa i kulturze hejtu. Na początku roku redakcja miesięcznika postanowiła napisać o końcu świata – kiedy on nastąpi, jak go sobie wyobrażamy i czego się obawiamy. Z końcem świata związany jest też sąd ostateczny. Co o nim wiemy? Ile podpowiada nam na ten temat Pismo Święte? Jak go przedstawiali wielcy malarze?

 

Teolog, ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z redaktorem naczelnym miesięcznika Romanem Bieleckim OP odpowiada, jak pogodzić katastroficzne wizje z ksiąg prorockich i ewangelii z nauczaniem o miłosiernym Bogu. Pokazuje, że nasze myślenie o apokalipsie wcale nie musi budzić w nas lęku, lecz może pozytywnie wpływać na jakość naszego powszedniego życia. Tłumaczy również, co wiemy o sądzie ostatecznym: za co będziemy sądzeni, przez kogo i od czego zależy nasz przyszły los. Ten ostatni wątek rozwija biblista, ks. Mariusz Rosik i wyjaśnia, skąd się wzięła wiara w niebo, piekło i czyściec. Pisze też o tym, czy mamy prawo wierzyć w to, że wszyscy ludzie zostaną zbawieni.

O „świeckich” pomysłach na koniec świata pisze Natalia Hatalska. Autorka rysuje mapę drogową ważkich pytań i problemów etycznych, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w najbliższym czasie i zastanawia się czy przypadkiem samy nie chcemy doprowadzić do końca świata. Temat domyka esej Alicji Andrzejewskiej-Zając i Magdaleny Podgórzak, kustoszy Muzeum Narodowego w Gdańsku, które oprowadzają nas po tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, jedynym obrazie malarza znajdującym się w polskich zbiorach. Autorki odkrywają przed nami ukryte w detalach symbole oraz przybliżają sensacyjną historię, w jak sposób obraz znalazł się w Gdańsku.

W drugiej części miesięcznika, przeczytamy dwugłos w kwestii ogłoszenia Jezusa Chrystusa Królem Polski. Jezuita Dariusz Kowalczyk i dominikanin Tomasz Grabowski OP odpowiadają na pytanie, co tak naprawdę dokonało się w Łagiewnikach w listopadzie ubiegłego roku. Autorzy zastanawiają się nad podstawami biblijnym i teologicznymi królowania Jezusa. Pytają też, czy nie była to zmarnszansa na coś większego i jak, poniewczasie, ją wykorzystać.

Ostatnie tygodnie minionego roku zamiast oczekiwanego uspokojenia podniosły temperaturę sporu politycznego w naszym kraju. W tym kontekście warto zajrzeć do działu poświeconego kulturze hejtu. Psycholog Jacek Santorski odpowiada Katarzynie Kolskiej, czy jesteśmy skazani na krzyk. Rozmowa siłą rzeczy schodzi na temat wzajemnego szacunku. Psychoterapeuta przypomina, że w dużej mierze to nasz język i komunikacja, a nie kwestie merytoryczne, zdecydują, czy konflikt interesów, zdań, pozycji zakończy się pogodzeniem czy pogłębieniem podziałów. Z kolei socjolog Michał Łuczewski w rozmowie z Tomaszem Maćkowiakiem przygląda się bieżącej sytuacji w Polsce. Pyta o jakość naszej kultury i wskazuje nieoczywiste czynniki pogłębiające aktualny kryzys. 

Numer otwiera rozmowa z Markiem Wałkuskim o nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych Donaldzie Trumpie – czego możemy się po nim spodziewać? Czy Amerykanie dokonali dobrego wyboru – nie tylko dla swojego kraju, ale też dla całego świata.

Ponadto w nowym cyklu o początkach chrześcijaństwa rozmowa z ks. prof. Markiem Starowieyskim. A także Mateusz Przanowski OP o wytrwałości w wierze, Paweł Kozacki OP o modzie na minimalizm, zaś Tessa Capponi-Borawska o referendum we Włoszech. 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes. Szczegóły tutaj

Oceń treść:
Źródło:
;