Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Solidarność

 fot. krakowcaritas.pl

Już po raz jedenasty wraz z początkiem Wielkiego Postu w domach pojawiają się skarbonki „Jałmużny Wielkopostnej”. Mają one zachęcać do aktywnego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy, na które tradycyjnie składa się post, modlitwa i jałmużna. Hasło „Wiara i miłosierdzie” przypomina, że te dwie rzeczywistości w życiu chrześcijanina są nierozłączne, że miłosierdzie względem potrzebujących jest naturalną konsekwencją wiary w Chrystusa, który powiedział „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

 

Akcja ma charakter wychowawczy: uczy, że miłość bliźniego wymaga od nas daru z siebie: swojego czasu, pieniędzy, zainteresowania. Jej głównym celem jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu miłosierdzia i wrażliwości na potrzeby innych osób.

Krakowska Caritas rozprowadziła na terenie archidiecezji krakowskiej ponad 20 tysięcy tekturowych skarbonek, do których można wrzucać datki w okresie Wielkiego Postu. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności, takich jak słodycze czy różne formy rozrywki, można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci archidiecezji krakowskiej zostają w parafiach. Będą przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym.

W orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek wzywa chrześcijan do przeciwstawienia się „globalizacji obojętności”. „Również jako pojedyncze osoby mamy pokusę obojętności. Mamy przesyt wstrząsających wiadomości i obrazów, które nam opowiadają o ludzkim cierpieniu, i zarazem czujemy całą naszą niemożność działania. Co zrobić, aby nie dać się wciągnąć w tę spiralę przerażenia i bezsilności? - pisze.

Jedną z rad papieża Franciszka jest przypomnienie, że „możemy pomagać poprzez gesty miłosierdzia, docierając zarówno do bliskich, jak i dalekich dzięki licznym organizacjom charytatywnym Kościoła. Wielki Post jest czasem sprzyjającym temu, aby okazać to zainteresowanie drugiemu, poprzez znak, choćby mały, ale konkretny, naszego udziału w powszechnym człowieczeństwie”.

Dziękujemy wszystkim katechetom, księżom i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w propagowanie akcji „Jałmużna Wielkopostna”. Centrala Caritas posiada jeszcze zapas skarbonek dla tych, którzy chcieliby włączyć się w akcję.

;