Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Wspomnienia

Jan Paweł II mocno obecny w pamięci Polaków

 fot. Piotr Tumidajski

Jan Paweł II mocno tkwi w pamięci Polaków, którzy uznają go za autorytet i doceniają jego wpływ na przemianę życia rodaków – wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej. Przedstawiono je podczas Forum Inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II, które odbyło się 20 października w Warszawie.

 

Podczas badań, przeprowadzonych w 2011, aż 91 proc. respondentów przyznało, że zawdzięcza papieżowi z Polski coś szczególnego – powiedziała Natalia Hipsz z CBOS. 75 proc. odpowiadających jest zdania, że wpłynął on na przemianę życia swoich rodaków. Wskaźnik ten jednak spada, gdy spytano, czy wpłynął on na życie osobiste ankietowanego – twierdząco odpowiada wówczas 58 proc.

Jan Paweł II wciąż jest obecny wśród Polaków. Sześć lat po jego śmierci aż 94 proc. badanych stwierdza, że jest on tematem rozmów, dla 93 proc. jest autorytetem. Nie wszyscy jednak realizują jego wskazania – podkreśliła Hipsz. Jednocześnie zaznaczyła, że przyznaje to aż 71 proc. badanych, ale 66 proc. z nich twierdzi, że mimo wszystko kierują się jego wskazówkami.

Jeśli uwzględnić różne współzależności, to na przywiązanie do Jana Pawła II wpływają miejsce zamieszkania w małych ośrodkach, niższe wykształcenie, wyższa granica wieku. U osób młodych, mieszkających w dużych miastach i z wyższym wykształceniem, papież cieszy się mniejszym autorytetem.

Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przy współudziale Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", Instytutu Dialogu Międzykulturowego, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Instytutu Jana Pawła II KUL, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i in.

Źródło:
;