Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

Jan Paweł II patronem polsko-ukraińskiego pojednania

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II został patronem polsko-ukraińskiego pojednania. Ogłosił to 11 października podczas liturgii przy grobie świętego Papieża zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

 

Abp Światosław Szewczuk przypomniał, że to właśnie Papież Polak stał u początków tego pojednania. Osobiście doświadczył dramatów XX w., które podzieliły dwa bratnie narody, a zarazem wiedział, że pojednanie jest możliwe, bo wcześniej był jednym z inicjatorów pojednawczego gestu względem narodu niemieckiego. Przed 30 laty w Rzymie Ojciec Święty osobiście skłonił Episkopat Polski i ukraiński Kościół greckokatolicki do podpisania historycznej deklaracji o przebaczeniu i pojednaniu.

O motywach oddania polsko-ukraińskiego pojednania pod patronat św. Jana Pawła II abp Szewczuk mówił też w rozmowie z Radiem Watykańskim.

„Musimy pamiętać o jego osobistej inicjatywie, o jego osobistym patronacie nad początkiem tego procesu polsko-ukraińskiego pojednania. Musimy zrozumieć, że ten proces jest przede wszystkim procesem duchowym i musimy się nauczyć, jak stanąć ponad naszymi egoizmami, osobistymi i narodowymi. Potrzebujemy w tym tego patrona na niebiosach, aby dalej opiekował się tą świętą sprawą pojednania” – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików wziął dziś udział w konferencji prasowej, na której przedstawiono tegorocznych laureatów Nagrody Pojednania, przyznawanej przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Zostali nimi Kongregacja dla Kościołów Wschodnich oraz trzy redakcje Radia Watykańskiego: polska, ukraińska i słowacka.

Abp Szewczuk zauważył, że watykańska dykasteria odegrała istotną rolę w procesie odrodzenia Kościoła greckokatolickiego również na ziemiach polskich. Z kolei Radio Watykańskie dzięki swym codziennym programom i rzetelnym informacjom sprawia, że słowo Papieży, ich inicjatywy mogły trafić do zwyczajnych wiernych. Kijowsko-halicki arcybiskup większy przyznał, że on sam właśnie za pośrednictwem Radia Watykańskiego po praz pierwszy usłyszał głos Papieża, dowiedział się o idei pojednania z Polakami w 1987 r., a także co niedziela słuchał na kolanach zakazanych liturgii greckokatolickich nadawanych przez papieską rozgłośnię.

Na konferencji prasowej abp Szewczuk podkreślił, że dziś Stolica Apostolska jest już niemal jedynym głosem na arenie międzynarodowej, który broni Ukrainy, przypomina o doświadczanej przez nią niesprawiedliwości i demaskuje medialne manipulacje dotyczące trwającego tam konfliktu. Jak podkreślił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, Watykan zawsze uważał, że nie jest to konflikt wewnętrzny, lecz międzynarodowy.

Oceń treść:
Źródło:
;