Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Jan Paweł II na dziś

jan paweł drugi podczas pielgrzymki do polski fot. Tadeusz Warczak Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski, 1997

Pod tym hasłem już 12 lutego rozpocznie się 14. edycja największego w Polsce konkursu dotyczącego wiedzy o życiu i nauczaniu papieża Polaka. Do rywalizacji organizowanej przez Instytut Tertio Millennio można przystąpić do 11 marca.

„Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej” – podkreślono na stronie internetowej wydarzenia.

Konkurs składa się z 4 etapów. Do 11 marca można przystąpić do etapu, w którym rozwiązuje się on-line quiz złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań na temat Jana Pawła II. Uczestnicy, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na minimum 11 pytań quizu, zostaną zakwalifikowani do II etapu.

W jego ramach 19 marca będą musieli rozwiązać test on-line, który będzie odbywał się w tym samym czasie dla wszystkich uczestników na terenie całej Polski. Tematyka testu obejmuje fragmenty z biografii i nauczania Jana Pawła II oraz zagadnienia z lektur, których spis znajduje się w regulaminie rywalizacji.

Co najmniej 20 osób z największą liczbą punktów z każdego regionu przejdzie do etapu III (21 marca – 12 kwietnia), w którym zadaniem jest napisanie eseju na jeden spośród tematów podanych na stronie internetowej wydarzenia. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do finału, podczas którego 19 maja przed specjalną komisją będą bronić napisanej pracy. Do tego etapu zostaną zakwalifikowani autorzy od 3 do 7 najlepszych prac z każdego regionu.

Zwycięzcy Konkursu Papieskiego w poszczególnych regionach w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Rzymu. Pozostali laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. Ponadto wyróżniony zostanie także najlepszy esej w Polsce oraz najlepsza szkoła i najlepszy katecheta. W tym roku zostanie również przyznana nagroda specjalna Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorem Konkursu Papieskiego jest Instytut Tertio Millennio, który w 1995 r. założył o. Maciej Zięba OP. Organizacja zrzesza młodych ludzi chcących podejmować dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującym często odmienne poglądy.

W dotychczasowych projektach jednostki wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób pragnących określić rolę i miejsce katolika we współczesnym świecie, a także chcących pogłębić swą wiedzę w zakresie nauczania Jana Pawła II, a zwłaszcza katolickiej nauki społecznej.

Współorganizatorami XIV Konkursu Papieskiego są: Centrum Myśli Jana Pawła II, Biuro Podróży Krakturs, Cafe Misja oraz Instytut Jana Pawła II KUL. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej www.konkurspapieski.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;