Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Rodzina

Jarosław Szarek laureatem Nagrody im. Sł. B. Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny

jarosław szarek fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Sł. B. Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny został Jarosław Szarek, za szczególne umacnianie rodzin w Polsce poprzez służbę naukowca, badacza, popularyzatora i wychowawcy.

 

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny został dr Jarosław Szarek. Wyróżnienie otrzymał za szczególne umacnianie rodzin w Polsce poprzez służbę naukowca, badacza, popularyzatora i wychowawcy, który jest zawsze blisko rodzin i wspomaga je w odnajdywaniu drogowskazów patriotyzmu. Dr Jarosław Szarek jest polskim naukowcem i publicystą, byłym prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a od 2023 – dyrektorem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Z żoną Joanną Wieliczką-Szarek wychowuje czworo dzieci.

Podczas uroczystości w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że postać Jerzego Ciesielskiego fascynuje prawością i otwartością na życie. Był on znakomitym uczonym, poszukującym Prawdy, którą chciał przekazywać kolejnym pokoleniom. Metropolita wyraził swą radość z tego, że kapituła nagrody zwróciła uwagę na działalność dr. Jarosława Szarka, który nawet w czasach komunistycznego zakłamania, przez działalność podziemną chciał przekazywać innym prawdę.

– Przypomina pan kolejnym pokoleniu rodaków niełatwą prawdę o najnowszych dziejach naszej ojczyzny. Niełatwą, ponieważ wymaga ona przedzierania się przez zasieki kłamstwa – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że odkrywanie prawdy łączy się z koniecznością narażania się niektórym, a dr Jarosław Szarek buduje nowe pokolenia, które pragną żyć w prawdzie. – Z wielką wdzięcznością i szacunkiem patrzymy na pana życie jako męża i ojca. Jest pan kimś, kto najbliższą rodzinę, a także kolejne pokolenia Polaków, uczy co znaczy kochać – podkreślił metropolita. Stwierdził, że swym przykładem dr Jarosław Szarek pokazuje, że można i trzeba tak żyć, osiągając poczucie osobistego szczęścia i dając innym nadzieję. Powiedział, że prawda, którą kieruje się w życiu, jest zbudowana na najwyższej i jedynej Prawdzie, jaką jest Chrystus. – Składam podziękowania i gratulacje za pana osiągnięcia i życzenia, żeby jak najbardziej pięknie i jak najdłużej mógł pan służyć swym bliskim i całemu społeczeństwu – powiedział arcybiskup.

Dr Jarosław Szarek podziękował za nagrodę. – Chciałbym tą nagrodą podzielić się z tysiącami polskich ojców, którzy być może lepiej ode mnie wypełniają tę misję. To jest naszą wielką nadzieją. Tych ludzi nie zobaczymy w mediach i na pierwszych stronach gazet, ale ich nie brakuje – powiedział. Stwierdził, że dzięki tym ojcom Polska przetrwała swe najtrudniejsze czasy. Przypominał niełatwe momenty z historii Polski i powiedział, że ojczyzna nadal trwa, bo z Polakami jest Bóg i poprzednie pokolenia rodaków, które oddały za nią swe życie. – My mamy jedno zadanie: pamiętać o nich. Ta pamięć trwa i żyje, rodzi się na ojcowskich kolanach – podkreślił. Przyznał, że ta nagroda jest dla niego wielkim wyróżnieniem i zobowiązaniem. Przypomniał świadectwo wielkich ojców, podkreślając, że dzieci potrzebują przede wszystkim miłości, czasu i okazywania piękna polskiego dziedzictwa. – Dziś nie ma większych zmagań niż te, które toczą się w rodzinie i nie ma ważniejszej roli niż bycie ojcem i matką – stwierdził.

W czasie homilii Mszy św. sprawowanej w kolegiacie św. Floriana abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że powołaniem uniwersytetu jest służba prawdzie, za którą musi podążać posługa myślenia. Jej mistrzami byli zarówno Sługa Boży Jerzy Ciesielski, jak i św. Jan Paweł II. – Posługa myślenia ma nieść dobro innym, ale także każdemu kto sam chce innym służyć – podkreślił metropolita krakowski. – Posługa myślenia związana z odkrywaniem prawdy nie ogranicza się tylko do samej dziedziny poznania. Posługa myślenia to pomost od prawdy w kierunku drugiego człowieka, w kierunku tego, kto prawdę odkrywa i ją głosi. Pomost, zbudowany z dobroci. Głosimy Chrystusową prawdę z miłością, która jedynie potrafi burzyć mury uprzedzeń, zła i nienawiści – wskazał arcybiskup.

Stwierdził, że Sługa Boży Jerzy Ciesielski żył miłością Boga i umacniał w niej innych. W zmaganiu o siebie samego był wciąż wpatrzony w Zbawiciela, zdając sobie sprawę z tego, że będzie narażony na niebezpieczeństwa. – Posługa prawdzie, myślenia, budowania siebie i innych przez szczególną łączność prawdy i dobra, jest naznaczona koniecznością ofiary i cierpienia – podkreślił metropolita. Zauważył, że posługa cierpienia stała się krzyżem, świadomie podjętym przez papieża i ofiarowanym w intencji rodzin. Podobnie Sługa Boży Jerzy Ciesielski znosił wszelkie trudy i przyjmował je, stawiając ponad wszystko dobro najbliższych i innych ludzi.

– Dziękujemy Bogu za nowego laureata Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, który odkrywa swe miejsce w Kościele i dla Kościoła. Odkrywa swe miejsce w Polsce i dla Polski. Odkrywa swe powołanie pośród najbliższych i tych dalszych. Modlimy się za ciebie, czcigodny laureacie, by wszystko co pan uczynił i będzie czynił, było najpiękniejszym urzeczywistnianiem siebie w Kościele – mistycznym ciele Chrystusa – dodał arcybiskup. Na zakończenie życzył dr. Jarosławowi Szarkowi, by szlaki wytyczone przez św. Jana Pawła II i Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego stały się jego osobistymi drogami.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny jest corocznie przyznawana przez Kapitułę działającą z ustanowienia Fundacji „Źródło”, a następnie (od 2019 r.) w imieniu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Kapituła działa pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Janusza Kaweckiego. W tym roku wyróżnienie wręczono po raz dwudziesty ósmy.

Źródło:
;