Imieniny: Jagody, Urbana, Marii

Wydarzenia: Dzień Dziennikarza Sportowego

Świadkowie wiary

Jean Vanier zadowolony z Nagrody Templetona

 fot. Warren Pot / wikipedia.org

Jean Vanier otrzymał tegoroczną nagrodę Templetona. Ten 86-letni Kanadyjczyk jest dobrze znany na całym świecie, nie tylko wśród katolików. Całe swoje życie poświęcił osobom z upośledzeniem umysłowym. Założył dla nich wspólnoty Arka oraz Wiara i Światło.

 

Nagroda Templetona została ustanowiona przez brytyjskiego miliardera i filantropa Johna Templetona. Jest przyznawana za szczególny wkład w promocję duchowego wymiaru życia. Ma ona charakter międzyreligijny. Wśród laureatów są takie osobistości jak Matka Teresa, Brat Roger, abp Desmond Tutu, Dalajlama czy ks. prof. Michał Heller.

Jean Vanier nie ukrywa zadowolenia z przyznanego mu wyróżnienia. Ma bowiem nadzieję, że pomoże ono odkryć światu, kim są osoby z upośledzeniem umysłowym.

„Nasze wspólnoty Arka oraz Wiara i Światła pokazują światu, że ludzie z upośledzeniem umysłowym są wspaniali – powiedział Radiu Watykańskiemu Jean Vanier. – Ich umysł jest być może nierozwinięty, ale mają serce. Nie wolno zapominać, że przez wiele lat osoby te były postrzegane jako kara boska, coś wstydliwego. Bardzo szybko się ich pozbywano, zamykano w wielkich zakładach. My dokonaliśmy rewolucji. Pokazujemy, że to bynajmniej nie jest kara boska, ale że to właśnie te osoby mogą nas do Boga prowadzić, mogą sprawić, że staniemy się bardziej ludzcy, otwarci, życzliwi. Cieszę się, że ta rewolucja została uhonorowana nagrodą, bo to może skłoni kogoś do zastanowienia, ktoś się zainteresuje tym, co robimy. A u nas ważne jest nie tyle to, co my robimy dla upośledzonych, ale to, że nawiązujemy z nimi relację, przez co oni nas przemieniają i prowadzą do odkrycia czegoś nowego”.

Źródło:
;