Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Małopolska

Jerzy Buzek Honorowym Obywatelem Krakowa

 fot. Marian Siedlaczek / wikipedia.org

Podczas ostatniej sesji przed wakacjami Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie nadania byłemu Premierowi RP, Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Jerzemu Buzkowi Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 

Prof. Jerzy Buzek szczególnie zasłużył się dla Krakowa będąc orędownikiem rozbudowy infrastruktury badawczej i lokalowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zapałem i zaangażowaniem włączył się w realizację idei budowy III Kampusu UJ. Jego rząd przyjął Program Wieloletni „Budowa Kampusu 600–lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Była to największa inwestycja w obiekty publiczne w historii Krakowa i Małopolski, przekraczająca w sumie 1 miliard zł.

Jerzy Buzek jest też od lat zwolennikiem rozwoju współpracy Małopolski i Śląska, promując opracowanie i wdrożenie Strategii dla Polski Południowej.

O wyróżnieniu na środowej sesji zdecydowało 21 radnych z PO i klubu Przyjazny Kraków, przeciw było natomiast 19 radnych PiS. Prezydent miasta, Jacek Majchrowski uważa, że czynni politycy nie powinni otrzymywać tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa.

O przyznanie wyróżnienia wnioskowali przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej. 

;