Imieniny: Zenobii, Przemyslawa, Edmunda

Wydarzenia: Dzień Spódnicy

Pod oknem

“Jesteśmy powołani do życia i miłości”. XXI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w Zembrzycach

duszpasterstwo młodzieży fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Od 24 do 26 października ośrodek “Totus Tuus” w Zembrzycach stał się krajowym centrum, w którym diecezjalni duszpasterze młodzieży z całej Polski wraz z ludźmi młodymi dzielili się przykładem wiary i doświadczeniem w organizacji wydarzeń o charakterze religijnym. 

 

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży co roku odbywa się w innym miejscu Polski. Jego organizatorem jest, m.in. Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Tym razem nasza archidiecezja była gospodarzem wydarzenia. Diecezjalni Duszpasterze Młodzieży wraz z młodymi z całej Polski przyjechali do Zembrzyc, by tam doświadczyć wspólnoty i podzielić się swoim doświadczeniem i pracą, którą wykonywali przez ostatni rok. Hasłem Forum były słowa “Parafia drugim domem – Zjednoczeni w Duchu – Mocni razem” zainspirowane słowami papieża Franciszka z jego adhortacji “Christus Vivit”. 

“Zjednoczeni w Duchu – Mocni razem” 

Tym, jak je rozumieją podzieliły się Nikola i Amelia. Jedna jest z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, druga z diecezji elbląskiej. – Myślę, że na pewno nasze wartości. Jesteśmy jednak zjednoczeni w tym Duchu, mamy jedne wartości, jeden cel i jeden kierunek. Mocni razem, bo bez wspólnoty byśmy nic nie zdziałali sami. Ludzie dookoła są nam bardzo potrzebni. Ten wyjazd też to pokazuje, że tak naprawdę sami jesteśmy bezsilni, w grupie wszystko idzie zupełnie inaczej.  

 – Tutaj czujemy też takie poczucie przynależności. Mimo, że jesteśmy osobnymi jednostkami, działamy indywidualnie codziennie, każdy ma swoje życie, to umiemy właśnie tutaj się zjednoczyć. Tak jak samo hasło Forum mówi “Zjednoczeni w Duchu – Mocni razem” umiemy tworzyć całość, zgraną grupę, mimo że właśnie każdy reprezentuje inne postawy, każdy ma inne charyzmaty, umiemy stworzyć zgraną jedność. Choć nie wiadomo skąd byśmy byli zawsze tym, który łączy to wszystko jest Jezus – dodaje Amelia. 

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie Forum bp Grzegorz Suchodolski wyjaśnił znaczenie tegorocznego hasła – Dobrze wiemy my, którzy już jesteśmy gdzieś tam w środku, w duszpasterstwie młodych, że to, co będzie nawet najpiękniejsze poza murami, nie wystarczy. Potrzebujemy budować relacje, więzi pomiędzy nami. To jest właśnie przedmiotem refleksji na tegorocznym Forum. Ten czas od czwartku do soboty jest po to, żeby właśnie tutaj o tym z sobą pogadać, trochę wysłuchać tych, którzy to robią, którym się to udaje, żeby się zainspirować. A jednocześnie właśnie zgiąć swoje kolana przed ojcem i prosić, by sprawił w nas wzmocnienie siły wewnętrznego człowieka. To także jest jednym z celów każdorocznego Forum – podkreślał. 

Wymień się doświadczeniem 

Przez trzy dni uczestnicy spotykali się w grupach, stworzonych zarówno z kapłanów jak i młodych, by dzielić się swoimi wrażeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń o charakterze religijnym, a także wymienić spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jak chcieliby, żeby one wyglądały.  

Swoim doświadczeniem podzielili się także zaproszeni goście – o. Tomasz Maniura OMI oraz O. Tomasz Nowak OP. Jeden z organizatorów Festiwalu Życia w Kokotku mówił o tym, że spotkanie to nie tylko event oraz że ważnym jego elementem są budowane relacje. Zaznaczał również jak istotne jest zaufanie Bogu – Generalnie w tym wszystkim chodzi o udział Boga. O budowanie Kościoła na prawdzie, odpowiadając na Boże wezwania. Bóg mówi, Bóg daje, a my przyjmujemy jak jesteśmy otwarci albo nie – mówił.  

 Duszpasterz Lednicy, skupił się na natomiast tym, że należy mieć oczy i serce otwarte na działanie Ducha św. – Te otwarte oczy nie dotyczą tylko tego, co jest stworzone, widzialne, ale też tego, co duchowe. Warto poświęcić taki czas, żeby zobaczyć, w jakiej rzeczywistości ja się tu znajduję i jakoś określić zgromadzenie – zauważył. Podczas swojej konferencji odniósł się także do słów z Listu do Efezjan “Każdemu została dana łaska według miary daru Chrystusowego”. – Nie ma nikogo tutaj pośród nas, kto by nie był obdarowany darem Chrystusowym. Dokładnie każdy z nas, każda z nas tyle dostaliśmy, ile potrzebujemy dostać. To, co mamy od Boga jest darem pełnym radości.  

Wadowice, uwielbienie i nocne rozmowy 

Jednym z ważnych punktów tegorocznego Forum była pielgrzymka autokarowa do Wadowic, w ramach której odbyło się zwiedzanie Muzeum – Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła oraz Msza św. w Bazylice. Przewodniczył jej bp Robert Chrząszcz. W swoim słowie zwrócił uwagę, między innymi na to, że powinniśmy poznawać prawdę o sobie i próbować zrozumieć kim jesteśmy w oczach Boga. Nawiązał również do postaci św. Jana Pawła II podkreślając, że: “Możemy czerpać z jego życia inspirację do tego, by nasze własne życie stawało się taką prawdziwą odpowiedzią na wezwanie Chrystusa”.  

W piątkowy wieczór uczestnicy Forum mieli okazję wziąć udział w wieczorze uwielbienia, który poprowadził zespół Echo Chwały. Był to czas na to, by podziękować Bogu za cały rok i nabrać sił do dalszej pracy. 

Następnie przyszedł czas na integrację. Była to okazja do tego, by podzielić się przeżyciami z Forum, a także dowiedzieć się czegoś więcej o funkcjonowaniu duszpasterstw młodzieży w innych częściach Polski. 

Za rok widzimy się w Stegnie 

W sobotę, dniu kończącym Forum, bp Grzegorz Suchodolski dokonał podsumowania tego, co przez te trzy dni działo się w Zembrzycach. Był czas na podziękowania i zebranie wniosków ze spotkań w grupach dzielenia oraz wystąpień prelegentów. 

Zostało także powiedziane, gdzie odbędzie się kolejne Forum. W przyszłym roku gospodarzem wydarzenia będzie diecezja elbląska, a miejscem spotkania Stegna.  

Źródło:
;