Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Świat

„JP2 Studies” – roczne Studia Janopawłowe w Rzymie z udziałem UPJPII

 fot. Grzegorz Gałązka

Instytut Kultury św. Jana Pawła II, w rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, poszerza zakres działalności i uruchamia roczne Studia Janopawłowe – JP2 Studies. Jest to propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II.

 

„W gronie wykładowców JP2 Studies znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in. George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger” – czytamy w informacji przekazanej PAP.

„Rekrutacja na studia rozpoczyna się 18 maja – w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, a zakończy trzeciego tygodnia września 2021 roku, przy czym w sierpniu wszystkie biura uniwersyteckie są zamknięte” – poinformowała uczelnia. W komunikacie zaznaczono, że „JP2 Studies to kolejne przedsięwzięcie działającego od roku Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, powołanego w setną rocznicę urodzin Wielkiego Papieża z inicjatywy Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura Iuventa".

Misją Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie jest refleksja nad najważniejszymi wyzwaniami współczesności postrzeganymi przez pryzmat intelektualnego i duchowego dziedzictwa św. Jana Pawła II. Po cieszących się w mijającym roku akademickim popularnością cyklach wykładów otwartych JP2 Lectures oraz międzynarodowych konferencjach Re-thinking solidarity, najnowszym przedsięwzięciem Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II jest uruchomienie na rzymskim Angelicum rocznych podyplomowych studiów interdyscyplinarnych.

- Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Myślę, że dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – powiedział dr Dariusz Karłowicz, jeden z inicjatorów powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. – Można powiedzieć, że studia nad myślą Jana Pawła II wracają do swojego źródła – wskazał prof. Jarosław Kupczak OP, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, wybitny znawca teologii Jana Pawła II, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a od nowego roku akademickiego także wykładowca JP2 Studies. W jego ocenie istotny jest również fakt, że Instytut Kultury św. Jana Pawła II umiejscowiony został w Rzymie, ponieważ w ten sposób ma możliwość oddziaływania międzynarodowego. – Na uniwersytecie Angelicum, od samego początku uczą się przyszli biskupi, przyszli kardynałowie z całego świata – zwrócił uwagę prof. Jarosław Kupczak OP.

Na studia mogą zapisywać się osoby z całego świata zainteresowane pogłębieniem wiedzy o życiu, nauczaniu i twórczości Jana Pawła II. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w języku angielskim. Skierowane są one zarówno do osób duchownych jak i świeckich – zwłaszcza do: seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych; studentów II i III stopnia (z innych uczelni niż Angelicum), a także absolwentów, pracowników naukowych i akademickich, katechetów; oraz dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła.

W trakcie dwóch semestrów program JP2 Studies obejmować będzie łącznie ponad 230 godzin wykładowych, w tym zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, za które student będzie mógł uzyskać do 50 punktów ECTS. Kursy będą skupione w trzech blokach: Myśląc o św. Janie Pawle II, Myśląc ze św. Janem Pawłem II, oraz Konteksty Janopawłowe.

Kursy podstawowe obejmować będą wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o czasach, w których żył i wzrastał, a także o najważniejszych elementach jego nauczania.

 

Zajęcia w roku 2021/2022

  • JP2 – Życie, dzieło oraz kontekst historyczny poprowadzi prof. George Weigel (Ethics and Public Policy Center in Washington D.C.),
  • JP2 – filozofia – dr Cezary Binkiewicz OP (Papieski Uniwersytet Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie),
  • JP2 – najważniejsze kwestie teologiczne – prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie),
  • JP2 – nauka społeczna – prof. Francis Russell Hittinger (University of Tulsa) oraz prof. Michał Gierycz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Blok Myśląc ze św. Janem Pawłem II będą stanowić zajęcia dodatkowe skoncentrowane na kluczowych zagadnieniach i wyzwaniach współczesnego świata i Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II. Wykłady monograficzne poprowadzą profesorowie wizytujący, zapraszani na Angelicum przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Temat Tożsamość filozoficzna Europy podejmie prof. Rémi Brague (Université de Paris, doktor honoris causa UPJPII). Wykład Filozofie nowoczesności XIX i XX wieku a kultura chrześcijańska wygłosi prof. Marek A. Cichocki (Kolegium Europejskie w Natolinie), zaś zagadnienie społeczeństwa kierowanego solidarnością omówi abp Rowan Williams (University of Cambridge). Z kolei warsztat teatralny zakończony inscenizacją Hioba poprowadzi Jarosław Kilian, prof. Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W programie będzie także wycieczka po Polsce śladami Jana Pawła II oraz możliwość udziału w cyklu comiesięcznych otwartych wykładów JP2 Lectures organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

Blok Konteksty Janopawłowe obejmuje wykłady uzupełniające – kursy wybrane z aktualnego programu nauczania Angelicum spośród przedmiotów ustalonych wspólnie z Dziekanami Wydziałów Filozofii, Teologii i Nauk Społecznych. „Kursy te pomogą uzupełnić i poszerzyć wiedzę o nauczaniu św. Jana Pawła II w szerszym kontekście filozoficznym i teologicznym" – czytamy w komunikacie.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem JP2studies@pust.it

Oceń treść:
Źródło:
;