Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Jubileusz 20-lecia czasopisma młodzieżowego „Droga”

Czasopismo młodzieżowe „Droga”, którego koncepcja powstała podczas kolacji z… Janem Pawłem II, obchodzi jubileusz 20-lecia.

 

Na Wielkanoc 17 kwietnia 1995 r. ukazał się pierwszy numer katolickiego tygodnika dla młodzieży pt. „Droga”. Dziś rzuca się w oczy charakterystyczna cena: „1 zł (10 000 zł)”, bo to okres denominacji złotego. Dokładnie tyle kosztowało wtedy czekoladowe jajko-niespodzianka. Wybór był prosty – już nie słodycze, bo to dla małych dzieci, więc – nowy numer „Drogi”.

Pierwsze numery „Drogi” zawierały m.in. fragmenty przemówień św. Jana Pawła II do młodzieży, refleksje ewangeliczne, cytaty dr Wandy Półtawskiej, życiorysy „młodzieżowych” świętych, artykuły o podróżach, sporcie, a nawet porady psychologa.

W maju 1995 r. redakcja gościła u Księdza Prymasa kard. Józefa Glempa w Warszawie, który pobłogosławił to młodzieżowe czasopismo. Natomiast w kwietniu 1998 r. odbyła się audiencja redakcji i grupy czytelników u św. Jana Pawła II. Było to ważne wydarzenie w historii „Drogi”, bowiem decyzja o jej wydawaniu zapadła w Watykanie w obecności papieża.

Od września 2005 r. zmieniono częstotliwość wydawniczą – gazeta stała się dwutygodnikiem. Na przełomie 20 lat przeszła kilka „rewolucji”. Zmieniała się szata graficzna, formy dziennikarskie, tematyka – po to, by być jak najbliżej spraw nastolatków. Niezmienna pozostaje misja „Drogi” – promowanie wartości katolickich wśród młodzieży z wykorzystaniem mediów.

Redakcja „Drogi” mieści się w Krakowie, ale pismo ma zasięg ogólnopolski. Jest dostępne w prenumeracie, można je także nabyć w parafiach, a w wersji elektronicznej na portalu www.cyfrostudnia.pl.

Z okazji jubileuszu 15 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa, natomiast 25 kwietnia w Krakowie konferencja "Nastolatki 2.0 - młodzież a media". Początek o godz. 10 w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Referaty wygłoszą m.in. ks. dr hab. Robert Nęcek oraz red. Małgorzata Terlikowska.

Źródło:
;