Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Pod oknem

Jubileusz 40-lecia kapłaństwa w katedrze na Wawelu

księża jubilaci fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Głosić Chrystusa mocą Ducha Świętego, także pośród prześladowań – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu do księży przeżywających swój jubileusz 40-lecia kapłaństwa, wśród których jest także ordynariusz polowy bp Józef Guzdek.

 

Księża świętujący dziś w wawelskiej katedrze jubileusz 40-lecia kapłaństwa święcenia prezbiteratu przyjęli 17 maja 1981 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego, ówczesnego arcybiskupa metropolity krakowskiego. Wśród kapłanów tego rocznika jest bp Józef Guzdek, obecny biskup polowy Wojska Polskiego, który dziś koncelebrował Eucharystię ze swoimi rocznikowymi kolegami.

Na początku Mszy św. ks. Stefan Stypuła przypomniał, że w czasie formacji jego rocznika w seminarium ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową, a gdy jako diakoni przeżywali rekolekcje bezpośrednio przygotowujące do święceń kapłańskich cały świat zamarł po strzałach do Jana Pawła II. Już po ich święceniach do domu Ojca odszedł prymas kard. Stefan Wyszyński. – Zaczynaliśmy nasze kapłaństwo, kiedy był powiew wolności i nadziei związany z Solidarnością. Później stan wojenny i czas transformacji. Powrót religii do szkół i podział archidiecezji – wymieniał wydarzenia duktor rocznika zaznaczając, że podobnie jak ostatnie miesiące pandemii, całe czterdziestolecie przepełnione było duszpasterską troską o powierzonych im wiernych.

Odwołując się w czasie homilii do mowy arcykapłańskiej Chrystusa, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Duch Święty zesłany przez Ojca zaświadcza o Jezusie Chrystusie. Z mocy Ducha pochodzi także świadectwo Apostołów. – Z orędziem miłości zwyciężającej wszelki grzech, zło, nienawiść, śmierć pójdą sprawując Eucharystię, mocą Ducha Świętego, pośród prześladowań – mówił metropolita krakowski. – Z jednej strony głębokie związanie się z Duchem Świętym, świadczenie o Chrystusie i Jego miłości, mocą Ducha Pocieszyciela, Ducha Prawdy. A z drugiej strony zmagania z tymi, którzy mają swoją godzinę zła, ciemności, nienawiści – dodawał.

– Iść za głosem Ducha Świętego. Głosić Chrystusa mocą Ducha Świętego, także pośród prześladowań – mówił abp Marek Jędraszewski odwołując się do podróży misyjnej św. Pawła do Filippi i podkreślając szczególną więź tej pierwszej europejskiej gminy chrześcijańskiej z Apostołem Narodów.

Zwracając się bezpośrednio do księży przeżywających swój jubileusz arcybiskup prosił, aby dziękowali za wielokrotne doświadczenie – przez swoje kapłańskie działanie – mocy Ducha Świętego, także pośród różnych zmagań. – Dziękujcie także za te wszystkie dobre osoby, które spotkaliście w swoim życiu. Te, które uwierzyły i okazały wam serce. Bo takich osób, przez które można było doświadczyć czym jest Kościół jako wspólnota, z pewnością jest nie mało – mówił metropolita krakowski podkreślając, by księża jubilaci prosili o „ducha Pawłowego, by biec do końca, z wielką nadzieją, do tej chwili, kiedy uwieńczy was Chrystus, któremu 40 lat temu oddaliście swoje życie”.

Oceń treść:
Źródło:
;