Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Aranżacja słowno-muzyczna DA św. Anny.

W niedzielę 21 maja studenci z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny rozpoczęli zbiórkę funduszy na centralne obchody 90-lecia duszpasterstw akademickich w Polsce.

Główne wydarzenia związane z tym jubileuszem rozpoczną się w poniedziałek 16 października, a zakończą w niedzielę 22 października. Z tej okazji będzie zarówno czas na wspólną zabawę na wielkim balu, chwilę wspomnień podczas zjazdu absolwentów, a nawet na odrobinę rywalizacji podczas gry miejskiej. Najważniejszą częścią październikowego świętowania będzie z kolei uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego w ostatnim dniu jubileuszu.

W organizację tego wydarzenia zaangażowane jest Duszpasterstwo Akademickie św. Anny, ponieważ to właśnie ono było pierwszą tego typu wspólnotą w Polsce. Założone w 1927 roku przez wiele, czasami trudnych lat kształciło duchowość studentów.

„Cieszę się, że należę właśnie do tej wspólnoty, w której mogę doświadczyć głębokich spotkań, zupełnie innych od tych, które proponuje dzisiejszy świat. Tutaj po prostu można wzrastać i przy okazji czuć się częścią wielkiej duszpasterskiej rodziny” – opowiadała Joanna Dąbrowska z DA św. Anny.

Diecezjalny duszpasterz akademicki, ks. Dariusz Talik również jest świadom wielkiego zadania, jakie od lat stoi przed wspólnotą. Przekonywał wręcz, że duszpasterstwo nadal chce wskazywać młodym drogę do Boga i drugiego człowieka.

„Wszyscy radujemy się z tego, że tak piękne dzieło trwa już tyle lat. To jest dla nas też okazja, by zastanowić się, jak wiele darów w tym czasie otrzymaliśmy. Na bazie tego doświadczenia wciąż chcemy się uczyć i patrzeć w przyszłość z nadzieją, że Duch Święty stale nas będzie prowadził” – mówił ks. Talik,.

Wyjaśnił także, że dziś studenci jeszcze bardziej potrzebują duchowej formacji. Zdaniem kapłana wiąże się to z głębokim pragnieniem szczęścia. „Takie szczęście daje głęboka relacja z Bogiem i drugim człowiekiem. Dlatego ona nie może być powierzchowna, ale wręcz powinna być zakorzeniona w pięknych wartościach” – wyjaśnił.

Jubileusz 90-lecia będzie nie tylko świętem DA św. Anny, ale każdej tego typu wspólnoty w kraju. Każda z nich jest zatem zaproszona do wspólnego przeżywania tej rocznicy. Aby jednak studenci mogli w pełni świętować, potrzebne są fundusze.

Ich zbiórkę rozpoczęto w niedzielę podczas aranżacji słowno-muzycznej z okazji 97. urodzin Jana Pawła II. Odczytano wtedy fragmenty wierszy papieża Polaka i przypomniano jego nauczanie. Odśpiewano również pieśni na cześć Maryi, w związku z 100. rocznicą objawień fatimskich.

Oceń treść:
Źródło:
;