Pod oknem
Jubileusz "posłańców piękna i dobra"
24 lutego Mszą Św. w Bazylice Mariackiej rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 130. rocznicy powstania Akademii Krakowskiej. „Z całego serca życzę Państwu, abyście nadal mogli być posłańcami piękna i dobra w świecie, który tego usilnie potrzebuje” - napisał papież emeryt Benedykt XVI do rektora akademii.
Mszy przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. – Jubileusz 130-lecia powstania Akademii Muzycznej w Krakowie, który dzisiaj uroczyście inaugurujemy, pragnie upamiętnić dzieło ludzi, którzy wsłuchując się w głos Stwórcy i Pana Wszechświata, „przestrzegali praw i Jego nakazów, słuchali Jego natchnień i wypełniali je w swoim życiu z całego swego serca i z całej duszy”, jak przypomniał nam autor starotestamentalnej Księgi Powtórzonego Prawa – zaznaczył na początku homilii kardynał.
Hierarcha przypomniał List Jana Pawła II do artystów. – Artysta, który poprzez wielką pracę nad swym talentem jest człowiekiem nieustannie szukającym Boga, szukającym doskonałości, dążącym do tego, co wykracza poza granice widzialnego świata. Trafnie ujął to św. Jan Paweł II w Liście do artystów, kiedy pisał, że „artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z wielkim trudem stara się wyrazić rzeczywistość niewysłowioną” (n. 13). Można więc powiedzieć, że artysta szukając doskonałości, ostatecznie szuka Boga. Czyż to nie jest waszym zaszczytnym powołaniem i waszą misją? – pytał zebranych na jubileuszu byłych i obecnych pracowników Akademii.
Nawiązując do obchodzonego jubileuszu emerytowany metropolita zauważył, że “minione sto trzydzieści lat były z całą pewnością poszukiwaniem zrozumienia siebie, swego powołania i posłannictwa”. – Z tego osobistego i zespołowego poszukiwania wyrosło wspaniałe dzieło. Krakowska Akademia Muzyczna wniosła i nadal wnosi niepodważalny wkład w kulturę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i całej Polski. Co więcej, osiągnięcia Akademii przekroczyły granice Polski i stały się dziedzictwem światowej kultury –podkreślił kardynał.
Hierarcha przypomniał także słowa papieża Benedykt XVI, który przemawiając 4 lipca 2015 roku w Castel Gandolfo, gdy otrzymywał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie, mówił: Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości… Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem i otchłaniami istnienia… Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku w jakiejś mierze definiującym to, co ludzkie… dotknięcie przez Boga stanowi w sumie źródło muzyki… Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija. - Czy w tych słowach nie zawiera się program na kolejne piękne – jak ufamy – lata twórczej działalności Akademii Muzycznej a zarazem program duchowego i artystycznego powołania każdej i każdego z Was, drodzy Państwo? – zwrócił się do zebranych kardynał.
Papież Benedykt XVI w skierowanym na ręce rektora liście wspominając tamto wydarzenie, życzył: “W czasie pełnej zmian historii, w której Wasz Ojczyzna musiała znosić wiele cierpienia, a pomimo tego zawsze zachowała swoją godność, utrzymaliście Państwo dzięki muzyce siłę pokoju i pojednania. Z całego serca życzę Państwu, abyście nadal mogli być posłańcami piękna i dobra w świecie, który tego usilnie potrzebuje”.
Uroczystości jubileuszowe potrwają do 25 lutego i zakończą koncertem w sali Filharmonii Krakowskiej.
W lutym 1888 roku Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie uzyskało decyzją Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego CK Austrii status uczelni wyższej. Data ta wyznacza czas rozpoczęcia działalności Akademii.