Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pod oknem

 fot. ks. Paweł Kummer

Wzruszające chwile przeżyli uczestnicy Jubileuszu rodzin obchodzonego w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie w ramach Nadzwyczajnego Roku Świętego. W Niedzielę Świętej Rodziny - podczas każdej Mszy św. - małżonkowie podali sobie dłonie i odnowili przyrzeczenia małżeńskie powtarzając słowa: "mając Boga w sercu, w obecności naszej rodziny i całego Kościoła, ponawiam wobec Ciebie swoje śluby małżeńskie, i obiecuję dołożyć starań, aby w naszym życiu rodzinnym przebywał Chrystus. Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci, tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci".

 

Wyjątkowy charakter miał także dialog małżeński, który w imieniu wszystkich małżeństw obecnych na Mszy św. prowadziła para prowadząca. Słowa wypowiadane przez małżonków nawiązywały do codziennego życia w rodzinie. Wybrani mężowie - przedstawiciele wszystkich obecnych w Sanktuarium mężczyzn - dziękowali swoim żonom za troskę, jaką wkładają, by dom był oazą pokoju, radości i miłości. Dziękowali za dzieci i za nieprzespane noce, kiedy były małe i potrzebowały ciągłej obecności i matczynego ciepła.

"Całując Twoją dłoń chcę Ciebie przeprosić za wszystko zło, za mój egoizm, nerwy i niepotrzebne kłótnie. Kocham Cię i dlatego postaram się być lepszym, czulszym, wrażliwszym i spokojniejszym mężem i ojcem" - mówił Paweł w imieniu wszystkich mężów.

Następnie w imieniu wszystkich żon odnawiających przyrzeczenia małżeńskie, zostały wypowiedziane słowa podziękowania i przeproszenia zaadresowane do mężów.

"Dziękuję za Twoją pracę, za troskę o nasz byt. Dziękuję, że czuję się kochana, gdy na mnie patrzysz, za każdy czuły gest i słowo. Dziękuje za dzieci, które dają mi tyle radości. Chcę Cię jednocześnie przeprosić za moje zmiany nastrojów, za wybuchy nie zawsze potrzebnego gniewu" - mówiła Grażyna.

Na zakończenie dialogu małżeńskiego głos zabrały dzieci, które podziękowały rodzicom za ich miłość, dzięki której mogą patrzeć na świat, a także za zaszczepienie w nich wiary i prowadzenie do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i dobroci.

"Dziś mamy okazję być świadkami waszych małżeńskich ślubowań, dlatego chcemy Wam okazać swoją wdzięczność, przyjaźń i przywiązanie. Chcemy Wam życzyć błogosławieństwa Bożego w waszej pracy zawodowej, rodzinnej i wychowawczej. Niech Bóg obdarzy Was długim życiem w zdrowiu i pomyślności. Prosimy abyście byli żywym przykładem wiary w Boga. Żyjcie zgodnie, pracujcie uczciwie, kochajcie się szczerze, abyśmy mogli wzorować się na Waszym życiu" – mówiła Paulinka w imieniu wszystkich dzieci.

W Niedzielę Świętej Rodziny we wszystkich Mszy św. sprawowanych na terenie papieskiego Sanktuarium uczestniczyło około 9 tys. pielgrzymów. Mottem przewodnim Jubileuszu rodzin były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do małżonków podczas IV Światowego Spotkania Rodzin w Manilii: «Łaska, którą otrzymaliście w sakramencie małżeństwa, nie mija z biegiem lat. (...) Jest łaską miłości ofiarnej, miłości, która obdarza i przebacza; miłości bezinteresownej, która zapomina o własnym cierpieniu; miłości wiernej aż do śmierci; miłości owocującej nowym życiem».

Źródło:
;