Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Życie

Jubileusz XX-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

zapowiedź jubileuszu polskiego stowarzyszenia obrońców życia człowieka fot. pro-life.pl

19 maja Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka będzie świętowało jubileusz XX-lecia. Krakowska organizacja, której misją jest troska o życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz pomoc charytatywna osobom najbardziej potrzebującym zaprasza na „Święto Życia”.

 

Jubileusz PSOŻC rozpocznie się Mszą św. o godz. 16.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP Sióstr Felicjanek w Krakowie przy ul. Smoleńsk 6. Odprawi ją ks. abp Marek Jędraszewski. „Podziękujemy Panu Bogu za dar życia, za wszystkie polskie dzieci, rodziny i osoby bezżenne, którym leży na sercu los nienarodzonych” - mówią Wojciech Zięba, prezes zarządu PSOŻC i Marcin Nowak, koordynator ds. wolontariatu PSOŻC.

Po Mszy św. w Kinie Kijów.Centrum odbędzie się gala jubileuszowa. Rozpocznie się o godz. 17.30 od premiery czwartej płyty zespołu Jakubowe Muszelki, która w całości poświęcona jest rodzinie. „Dla młodszych z pewnością będzie to czas doskonałej zabawy, dla starszych – ufamy, że także okazja do refleksji” - zapowiadają organizatorzy.

Po koncercie zostaną przyznane wyróżnienia osobom, które całe swoje życie poświęciły rodzinom i ratowaniu dzieci nienarodzonych. Przedstawiciele PSOŻC opowiedzą o tym, jak każdy z nas może zaangażować się w ruch pro-life. „Pozytywny przekaz, podkreślający piękno życia i godność osoby ludzkiej, jest dziś bardzo potrzebny” - mówią.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież z rodzicami i dziadkami, a także osoby spychane na margines naszego społeczeństwa: samotne, ubogie, w trudnej sytuacji życiowej. „Chcemy przypomnieć, że życie każdego z nas jest bezcenne!”.

W trosce o zapewnienie uczestnikom najwyższych standardów bezpieczeństwa, wstęp do Kina Kijów.Centrum będzie się odbywał tylko za okazaniem imiennego zaproszenia. Bezpłatne wejściówki można zamawiać w biurze Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka: tel. 12 421 08 43, mail: biuro@pro-life.pl lub poprzez formularz na stronie www.jubileusz.pro-life.pl. Zaproszenia można odebrać osobiście, ale może zostać też doręczone pocztą. Liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas gali w Kinie Kijów.Centrum odbędzie się drobny poczęstunek. Wszyscy uczestnicy zostaną także obdarowani upominkami m.in. płytą zespołu Jakubowe Muszelki, podkładkami pod kubki, materiałami edukacyjnymi pro-life i odblaskami.

„Chcielibyśmy też zrobić coś dobrego. Dlatego po koncercie odbędzie się dobrowolna zbiórka charytatywna na Fundusz Dziecka Chorego. To nasz program pomocy materialnej dla rodzin podejmujących trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Rodzina objęta wsparciem otrzymuje pomoc finansową w wysokości 5 tys. zł” - informują organizatorzy.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zostało założone w Krakowie w 1999 r. przez dr. inż. Antoniego Ziębę (1948–2018), który od chwili jego powstania aż do śmierci pełnił funkcję prezesa. Misją PSOŻC jest troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka już od 20 lat łączy popularno-naukowy przekaz o wartości ludzkiego życia z pomocą charytatywną. W ramach działalności edukacyjnej PSOŻC wydaje materiały pro-life dla młodzieży i dorosłych. Organizuje akademicki konkurs pro-life na najlepsze prace licencjackie i magisterskie z zakresu tematyki pro-life oraz młodzieżowy konkurs im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, na który do tej pory młodzież z całej Polski nadesłała 20 tys. prac plastycznych, literackich i multimedialnych. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej mogą natomiast wziąć udział w konkursie „Na początku była miłość – moja rodzina”. Edukacja pro-life PSOŻC to także organizacja sympozjów i konferencji (dla lekarzy, nauczycieli, rodziców), wydawanie filmów, nagrywanie audycji radiowych i telewizyjnych oraz spotkania z młodzieżą i małżeństwami. „Zawsze sięgamy po przekaz pozytywny, afirmujący życie. Nie pokazujemy drastycznych zdjęć” - czytamy na stronie stowarzyszenia: pro-life.pl.

Działania edukacyjne PSOŻC łączy z wymierną pomocą charytatywną. Osoby potrzebujące korzystają z dwóch programów pomocowych. Fundusz Wsparcia Rodziny to wsparcie finansowe dla samotnych mam spodziewających się narodzin dziecka (mama otrzymuje pomoc w czasie ciąży i do ukończenia przez dziecko 3 roku życia). Fundusz Dziecka Chorego to wsparcie dla rodziców podejmujących trud wychowania niepełnosprawnego dziecka - podopiecznymi PSOŻC są dzieci ze zdiagnozowanymi zespołami wad genetycznych, chore na padaczkę lekooporną, dziecięce porażenie mózgowe czy zespół Downa.

Formalne powołanie Stowarzyszenia było efektem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci – od 1989 r. zaangażowało się w nią ok. 100 tys. osób. Ważnym, corocznym wydarzeniem organizowanym przez PSOŻC jest Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. W 2007 r. założyciel organizacji i lider ruchów pro-life w Polsce, śp. inż. Antoni Zięba, był organizatorem Światowego Kongresu Modlitwy w Obronie Życia, w którym uczestniczyło 300 osób z 23 krajów ze wszystkich kontynentów. Jedną z najnowszych inicjatyw jest wydanie modlitewnika pro-life oraz peregrynacja figury Matki Bożej Brzemiennej wraz z relikwiami krwi św. Jana Pawła II. Wszystkie inicjatywy PSOŻC realizuje dzięki wsparciu darczyńców.

Oceń treść:
;