Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Solidarność

Jubileuszowa edycja Wigilii dla Bezdomnych i Potrzebujących na krakowskim rynku

 fot. Łukasz Kaczyński

Już w najbliższą niedzielę w Krakowie odbędzie się jubileuszowa, XXV Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących. Na Rynku Głównym na przybyłych będzie czekać stół wigilijny, świąteczne paczki, ale także szpital polowy.

Krakowski restaurator, Jan Kościuszko, już od ponad 20 lat stara się, by osoby potrzebujące i bezdomne choć w okolicach Świąt Bożego Narodzenia czuły się zauważone. - Prawdziwym nieszczęściem jest niemożność zapewnienia sobie ciepłego posiłku, ale równie mocno boli samotność. W zeszłym roku pandemia zmusiła nas do zorganizowania tego wydarzenia w formie samochodowego konwoju, ale w tym roku wracamy na krakowski rynek i będziemy bardzo mocno dbać o bezpieczeństwo przybyłych - podkreśla.

Dodaje, że wyjątkowość spotkania na Rynku Głównym w Krakowie polega na tym, że organizatorzy nie dzielą ludzi na lepszych czy gorszych. - Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela - zaznacza.

Wskazuje przy tym, że w Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln ludzi. - Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że osób potrzebujących jest jednak znacznie więcej. Podczas Wigilii na krakowskim rynku spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale także ludzi ubogich, samotnych i często schorowanych. Dlatego co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw i wydajemy wszystkie - zawuaża Kościuszko.

Tradycyjnie na przybyłych będą czekać barszcz czerwony, pierogi czy karp. Będą również świąteczne paczki, w których znajdą się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Wszyscy chętni będą mogli także skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

- Lekarze i pracownicy medyczni będą wykonywali m.in. przesiewowe badania krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci będą mogli przejść również kontrolę stomatologiczną oraz odbyć konsultację kardiologiczną, ortopedyczną i internistyczną. Przewidziano również możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Działanie szpitala polowego będzie oczywiście dostosowane do warunków trwającej pandemii - zapowiada dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za pracę szpitala polowego, który stanie w niedzielę na krakowskim rynku.

Żeby skorzystać z pomocy medycznej nie będzie potrzebne skierowanie. Ważne jednak, by przed szczepieniem na COVID-19 przygotować dokument tożsamości. Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonem Maltańskim, Klubem Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacją Przystań Medyczna.

Organizatorem Wigilii jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane są świąteczne potrawy. Wydarzenie rozpocznie się 19 grudnia o 11:00.

Jan Kościuszko to znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”. Jest pomysłodawcą i organizatorem mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących. Za swoją działalność charytatywną został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oceń treść:
Źródło:
;