Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński XV Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Blisko 400 osób wzięło udział w przeglądzie pieśni wyrażających miłość do ojczyzny, który przez cały weekend odbywał się w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie. Hasłem jubileuszowego, XV Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej było "Nasze Dziedzictwo - Polska".

Jak podkreśliła Joanna Kula, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, które współorganizowało festiwal, z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem.

"Widzimy jak wiele wysiłku uczestnicy wkładają w przygotowanie. I co ważne nie tylko wokalne. Coraz częściej wokaliści wyróżniają się wspaniałymi ludowymi bądź żołnierskimi strojami, co bardzo podnosi prestiż wykonania danego utworu" - oceniła.

"Te pieśni mówią o umiłowaniu ojczyzny - z jej obroną i myślami o niej. To też łączy się z miejscem, w którym żyjemy - patriotyzmem lokalnym, z którego wywodzi się miłość do całej Polski"  - mówiła z kolei do przybyłych Grażyna Kominek, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

W ramach przeglądu występowali soliści, zespoły i chóry. Publiczność mogła usłyszeć m.in. "Ułani, ułani", "Bartoszu, Bartoszu" czy "Krzyż i orzeł".

W kategorii solistów za najlepszych uznano Małgorzatę Frey, Jakuba Marszałka, Antonię Natkaniec i Damiana Kluska. Wśród zespołów wokalno-instrumentalnych wyróżniono "Remedium" i grupę ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II nr 6 w Chrzanowie, zaś w kategorii chórów - "Regnum Sonoris" i "Allegria". Osobnymi laureatami zostały dzieci z przedszkola nr 33, 135 i 176 w Krakowie.

Najlepiej śpiewający zostali uhonorowani książkami i pucharami. Część laureatów otrzymała także wyjątkowe obrazy patriotyczne i religijne oraz ma możliwość wzięcia udziału w warsztatach artystycznych w Domu Gościnnym Państwa Majerczaków w Szczawnicy lub zwiedzenia trasy górniczej w Wieliczce.

"Bardzo lubię pieśni patriotyczne. One pozwalają popłynąć temu wyjątkowemu umiłowaniu ojczyzny z serca. I myślę, że otwierają ludzi na sprawy Polski w pryzmacie naszej wyjątkowej historii" - powiedziała Zuzanna. "Możemy tu zaśpiewać o ojczyźnie. To bardzo cieszy, bo pokazujemy rówieśnikom jak ją kochamy. Patriotyzm jest dla mnie niezmiernie ważny i myślę, że można go budować na co dzień, np. dobrze się ucząc" - dodał z kolei Karol.

Honorowy patronat nad przeglądem objęli arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita krakowski oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. Organizatorami festiwalu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii MB Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Przegląd zrealizowano przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Oceń treść:
Źródło:
;