Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Małopolska

Już 26 listopada na Rynku Głównym pojawi się choinka

choinka fot. Greg Sykora / flickr.com

Pierwszą ozdobą świąteczną, którą zauważą krakowianie, będzie choinka w Rynku Głównym. Pojawi się tam już 26 listopada. Będzie miała wysokość ok. 15 metrów, a rozświetli ją około 40 tysięcy światełek. Choinki pojawią się też na Al. Róż i Placu Wszystkich Świętych. Będą nieco niższe (10 metrów) i zostaną ustawione 4 grudnia.

 

W tym roku ozdoby na ulicach, placach i mostach Krakowa mają nawiązywać do stylu Polskiego Art Deco, czerpiącego inspirację z polskiej sztuki ludowej, charakteryzującego się uproszczoną bryłą i bogactwem motywów ornamentalnych. Forma i kolorystyka dekoracji ma tworzyć klimat śnieżnych świąt, podkreślać zimowy nastrój, utrzymana zatem będzie w kolorystyce białej i srebrzystej, z nielicznymi akcentami granatu, zieleni i czerwieni – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który ogłosił właśnie przetarg na projekt i wykonanie dekoracji świątecznej.

Z założeń ZIKiT wynika, że najczęściej pojawiającymi się formami będą gwiazdy, kule i śnieżynki. Projekt ma nawiązywać do charakteru krakowskich ulic, a elementy powinny być wykonane z materiałów zapewniających atrakcyjny wygląd w dzień jak i w nocy.

Nowością będą też animacje komputerowe z motywami świątecznymi, wyświetlane z projektorów na Wieży Ratuszowej oraz na Forcie Lubicz na Rondzie Mogilskim.

Nastrój świąt zostanie również podkreślony przez postacie aniołów. Jedenaście dużych aniołów stanie przy Rondzie Barei, Placu Wolnica, Rondzie Czyżyńskim, Placu Centralnym, Parku Krakowskim (okolice fontanny), Rondzie gen. Maczka, Rondzie Młyńskim, Rondzie Grunwaldzki, Rondzie Dywizjonu 308, Placu Niepodległości, Parku Krowoderskim (od strony Opolskiej); cztery mniejsze anioły zostaną ustawione na Rondzie Pamuły.

„Wśród elementów dekoracyjnych nie zabraknie także świątecznych baniek. Jedna zostanie ustawiona w Rynku Podgórskim, przez środek której będzie można przejść; druga stanie na podeście na Rondzie Grunwaldzkim” – informuje ZIKiT.

Udekorowane zostaną także lampy (głównie w rejonie Rynku Głównego, Małego Rynku i Ronda Matecznego), ulice prowadzące do Rynku Głównego, drzewa w centrum miasta, najważniejsze place (np. Aleja Róż, Plac Wolnica, Plac Centralny, Plac o. Studzińskiego) oraz krakowskie mosty, a dokładnie: Most Dębnicki, Grunwaldzki, Piłsudskiego, Estakada 29 Listopada, Most Powstańców Śląskich oraz Most Wandy.

Wszystkie ozdoby świąteczne będą widoczne na ulicach Krakowa do 31 stycznia 2017 r.

Źródło:
;