Pod oknem
Już 6 stycznia wyrusz wraz z mędrcami ze Wschodu oddać pokłon Panu! Orszak Trzech Króli
6 stycznia na ulice miast i miejscowości w całej Archidiecezji Krakowskiej wyruszą Orszaki Trzech Króli. W tym towarzyszyć będzie im hasło „Kłaniajcie się królowie”.
Tegoroczna edycja Orszaku Trzech Króli swoją tematyką nawiązuje do dwóch rocznic, które wierni w całej Polsce obchodzić będą w tym roku: Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka i tysiąclecia koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
To już tradycja
Historia Orszaku sięga roku 2005, kiedy to w warszawskiej szkole „Żagle” zorganizowano pierwsze jasełka, w które zaangażowano wszystkie dzieci. Mówiąc jednak o formie, która znana jest obecnie należy przenieść się do 2009 r., kiedy to przeszedł on po raz pierwszy ulicami Warszawy. W tym roku ponad dziewięćset Orszaków w Polsce i na świecie wyruszy, by wraz z mędrcami ze Wschodu dzielić się radością Bożego Narodzenia.
Orszak jednoczy
Wydarzenie to jest o tyle wyjątkowe, że polega na przedstawieniu jasełek w przestrzeni publicznej, czyli na ulicach wiosek i miast w Polsce oraz poza granicami kraju. Najczęściej w jego organizację angażują się lokalne wspólnoty: rodziny, szkoły, parafie oraz włodarze danego miejsca. Co roku również przygotowywany jest scenariusz, który ma pomóc w przeżyciu danej edycji i wskazać na główne hasło, które jej przyświeca. Jest on także transmitowany na stronie Fundacji Orszaku Trzech Króli.
Choć forma i idea Orszaku Trzech Króli jest wspólna dla wszystkich miejsc, gdzie można wziąć w nim udział, organizatorzy poszczególnych pochodów często dodają im charakterystyczny rys, tworząc lokalne tradycje. jak chociażby przejazd mędrców pojazdami, które pasują do kontynentu, z którego pochodzą. Jednak niezależnie od szerokości geograficznej i środka transportu celem każdego orszaku jest żłóbek.
Trudno wyobrazić sobie kolorowe pochody 6 stycznia bez charakterystycznej papierowej korony na głowach uczestników. Jej kolor zależy od tego, z którym mędrcem wędrują. Coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci, również przebiera się na tą okazję za dwórki lub rycerzy. Wszystkim towarzyszy śpiew kolęd, których tekst można znaleźć w śpiewnikach. Wszystko po to, by wspólnie móc cieszyć się z Narodzenia Pańskiego.
15. Orszak Trzech Króli w Krakowie
Do stolicy Małopolski inicjatywa ta przywędrowała w roku 2011. Tegoroczna edycja będzie zatem piętnastą, którą ugości krakowski Rynek Główny. Orszak Trzech Króli wyruszy z trzech punktów miasta: niebieski (afrykański) z Placu Matejki ok. godz. 11.40, po Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice św. Floriana, zielony (azjatycki) z Dębnik ok. godz. 11.00, po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele św. Stanisława Kostki oraz czerwony (europejski) ze Wzgórza Wawelskiego ok. godz. 11.00, po Mszy św. o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych, któremu patronuje Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
Podobnie orszaki planowane są także w innych częściach Krakowa oraz Archidiecezji Krakowskiej, jak choćby Myślenice, Wadowice, Skawina czy Zakopane.