Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Pod oknem

Kapelani Ordynariatu Polowego WP spotkali się z kard. Dziwiszem

 fot. Paweł Jarzębiński

Mszą świętą sprawowaną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rozpoczęła się doroczna odprawa szkoleniowa kapelanów Ordynariatu Polowego: wojska, straży granicznej i Biura Ochrony Rządu. Eucharystii koncelebrowanej przez uczestników odprawy przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Kapelanów, w swojej prywatnej kaplicy, przyjął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

 

W homilii ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz łagiewnickiego Sanktuarium nawiązując do nakazu Jezusa, aby na cios odpowiadać nadstawieniem drugiego policzka, przypomniał, że taką postawę reprezentował m. in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za wiarę, kapelan Solidarności i jeden z tysięcy żołnierzy-kleryków siłą wcielanych do wojska.

- Chrystusowe wezwanie do nadstawiania drugiego policzka nie jest wezwaniem do bierności wobec tych, którzy są zaślepieni nienawiścią, lecz wezwaniem do tego byśmy umieli zło dobrem zwyciężać. Byśmy sile fizycznej potrafili przeciwstawić siłę ducha, prawość sumienia, wierność bożemu prawu, gotowość do pojednania i przebaczenia – powiedział ks. Ślusarczyk.

Kaznodzieja wyznał, że sam musiał spędzić dwa lata w jednostce kleryckiej w Brzegu w ramach represji wobec alumnów przygotowujących się w seminariach do przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Zwracając się do kapelanów podkreślił, że stoją oni u boku żołnierzy strzegąc ich wewnętrznej wolności. Przestrzegał, że jeśli w sercach „zagnieździ się arogancja, brak kultury, wulgarność i cwaniactwo to nie zasłoni tego żadna dystynkcja, ani odznaczenie”.

- Najważniejsza linia frontu to linia prawego sumienia i wierność Bożemu prawu dlatego przygotowując się do Roku Miłosierdzia prośmy już dzisiaj o dar miłosiernych oczu, dłoni, myśli i serc. Prośmy pokornie o wolność od głupoty, zemsty i nienawiści – zaapelował ks. Ślusarczyk.

Po Mszy św. ks. prof. Edward Staniek wygłosił katechezę na temat Bożego Miłosierdzia.

Następnie kapelani uczestniczyli w odprawie, podczas której omówione zostały bieżące sprawy duszpasterstwa wojskowego. Wręczone zostały również dekrety związane ze zmianami w diecezji polowej.

Po odprawie kapelani udali się na spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem, które odbyło się w kaplicy w pałacu biskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Wielokrotnie modlił się tam kard. Karol Wojtyła, kiedy pełnił posługę metropolity krakowskiego. Kard. Dziwisz podkreślił w krótkim wspomnieniu o św. Janie Pawle II, że był On człowiekiem modlitwy i zawierzenia. - Cieszę się, że tu jesteście, bo Papież bardzo cenił wojsko. Uważał, że żołnierze to ludzie oddani sprawie, ludzie z charakterem – powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podziękował kapelanom za ich posługę wśród żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz ich rodzin. - Wojsko potrzebuje kapelanów – podkreślił. – Wojsko musi mieć broń, ale musi też mieć ducha.

W imieniu kapelanów za możliwość nawiedzenia kaplicy i spotkanie podziękował bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy wyraził też wdzięczność za przekazanie przez kard. Dziwisza relikwii św. Jana Pawła II dla kościoła garnizonowego w Wesołej.

Co roku kapelani spotykają na odprawie celem wymiany doświadczeń duszpasterskich oraz określając zadania na najbliższy czas. W ubiegłym roku miejscem spotkania kapelanów była Warszawa. W tym roku kapelani zostali zakwaterowani w Krakowie, niedaleko Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dzisiaj kapelani odwiedzą m. in. Centrum „Nie lękajcie się” i będą modlić się przy grobie św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki kultu Bożego Miłosierdzia.

W dwudniowej odprawie biorą udział kapelani z wojska, straży granicznej oraz Biura Ochrony Rządu.

Źródło:
;