Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Pod oknem

Kapelani Wojsk Obrony Terytorialnej poszukiwani

kapelan wojskowy fot. U.S. Navy / wikipedia.org

W związku z utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), powstała potrzeba otoczenia opieką duszpasterską tej nowej formacji sił zbrojnych.

 

„Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej” nakłada na Kościół w Polsce konieczność zapewnienie odpowiednich rezerw księży kapelanów na czas „W” oraz duchownych pełniących posługę w formacji wojskowej związanej bezpośrednio z terytorium poszczególnych diecezji. Skierowanie do takiej posługi odpowiedniej ilości duchownych z każdej diecezji jest spełnieniem powinności wobec Ojczyzny, na współczesnym etapie dziejów.

Obecnie na czas „W” przygotowanych jest kilkudziesięciu księży diecezjalnych i zakonnych. Według aktualnego rozeznania Ordynariatu Polowego, do posługi w kompaniach WOT nie ma potrzeby powoływania kapelanów zawodowych. Istnieje natomiast pilna potrzeba przeszkolenia kolejnych 100 kapłanów ze wszystkich diecezji, a więc po dwóch lub trzech z każdej. Kursy takie organizowane są w czasie wakacji, zasadniczo od 1 do 31 sierpnia. W roku bieżącym przeszkolonych zostanie 18 księży.

„Kapłanów archidiecezji krakowskiej, chętnych odbyć przeszkolenie (w latach 2018-2020) i ewentualnie podjąć posługę w strukturach WOT, prosimy o kontakt z kancelarią Kurii Metropolitalnej do połowy czerwca br. Po przedstawieniu kandydatów Biskupowi Polowemu przez Metropolitę Krakowskiego i weryfikacji przez Wojskowe Komendy Uzupełnień, duchowni zostaną skierowani do odbycia kursu oficerskiego na czas „W”. Następnie kapłani ci, po mianowaniu na pierwszy stopień oficerski, pełniąc dalej w sowich diecezjach zadania wyznaczone przez swojego biskupa, mogliby być zaangażowani do posługi duszpasterskiej w batalionach Obrony Terytorialnej na zasadach określonych dla innych żołnierzy tej formacji” – czytamy na stronach internetowych archidiecezji krakowskiej.

Kandydaci do odbycia kursu oficerów rezerw powinni spełniać warunki określone przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Oceń treść:
Źródło:
;