Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

Kaplica św. Antoniego w kopalni soli w Wieliczce

kaplica świętego antoniego w kopalni soli w wieliczce fot. Materiały prasowe

Publikacje związane z wielicką kopalnią soli wzbogaciły się o kolejną wartościową pozycję pt. „Kaplica św. Antoniego w kopalni soli w Wieliczce” wydaną przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

 

Autorka, dr Barbara Konwerska, we wstępie podkreśla, że „niniejsze wydawnictwo prezentuje, skrupulatnie gromadzone i przechowywane przez Muzeum, materiały ikonograficzne – mapy, grafiki, rysunki oraz zdjęcia dokumentujące oryginalny i dziś nie do końca czytelny wystrój kaplicy, a także ukazuje nieodwracalne zmiany, narastające przez ponad trzy wieki”.

Kaplica św. Antoniego znajduje się na trasie turystycznej na głębokości 64 m (poziom I) w pobliżu szybu Daniłowicza. Jest najstarszą w całości zachowaną w kopalni - pierwszą Mszę św. odprawiono w niej w 1698 r. Warto przypomnieć, że św. Antoni jest patronem górników kruszcowych. Wyjątkowość tej świątyni polega na tym, że w całości wykonana została w soli wg ściśle określonych założeń architektonicznych i zgodnie z przyjętym programem ikonograficznym zapewniającym bogaty wystrój wnętrza. Kaplica składa się z trzech części: prezbiterium, nawy z dwoma bocznymi ołtarzami i przedsionka. Występują w niej aż 24 postacie wykonane z soli (rzeźby i płaskorzeźby) i zdobi ją piękny żyrandol z kryształów soli.

Niestety program ikonograficzny jest obecnie nieczytelny na skutek zniszczeń spowodowanych niefortunnym położeniem kaplicy w pobliżu szybu (co powoduje napływ wilgotnego powietrza) i pojawiających się wycieków wody słodkiej. Obecnie pierwotny wygląd kaplicy jest możliwy do zobaczenia w tym opracowaniu dzięki pokazanym XIX-wiecznym rysunkom i grafikom Johanna Hrdiny i Macieja Alojzego Seykotty znajdującym się w zbiorach archiwalnych Muzeum. Jak piękne i bogate było to wnętrze pokazuje okładka książki z litografią L. Oesera, Neusalza z II poł. XIX w. Można na niej też dostrzec dawnych górników uczestniczących we Mszy św.

Wydawnictwo składa się z 5 części, napisanych w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej, zamieszczono w nim 80 ilustracji na 119 stronach.

Album „Kaplica św. Antoniego w kopalni soli w Wieliczce” można nabyć w cenie 29 zł w sklepiku w Zamku Żupnym oraz w e-sklepie na stronie www.muzeum.wieliczka.pl.

Należy przypomnieć, że to druga pozycja o tematyce sakralnej dotycząca podziemnych kaplic w wielickiej kopalni, która ukazała się w ubiegłym roku. Na Światowe Dni Młodzieży Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wspólnie z Kopalnią Soli „Wieliczka” wydały publikację pt. „Sól i krzyż. Dziedzictwo wiary wielickich górników”.

Oceń treść:
;