Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pod oknem

Kaplica z obrazami prof. Nowosielskiego zostanie zachowana

Kaplica, w której znajdują się obrazy prof. Jerzego Nowosielskiego wraz z całym jej wyposażeniem, zostanie zachowana - zapewnił dziś rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. dr hab. Robert Nęcek. Początkowo Kapituła Metropolitalna na Wawelu, która jest właścicielem budynku chciała przenieść kaplicę i wykorzystać pomieszczenia na inny cel.

 

 

Oświadczenie

Niniejszym informuje się, że kaplica, w której znajdują się obrazy prof. Jerzego Nowosielskiego wraz z całym jej wyposażeniem, znajdująca się w oficynie kamienicy przy ul. Kanoniczej 15 zostanie zachowana w takim stanie, w jakim zostanie przekazana właścicielowi kamienicy.

Kapituła Metropolitalna zapewnia, że kaplica ta w razie zainteresowania będzie otwarta do publicznego kultu.

Ks. dr hab. Robert Nęcek
Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej

Kraków, dnia 13 marca 2015 roku

****

Przypomnijmy, że właścicielem budynku, w którym mieści zaprojektowana przez Jerzego Nowosielskiego grekokatolicka kaplica pierwszych męczenników Rusi Kijowskiej, św. Borysa i Gleba przy ul. Kanonicznej w Krakowie jest Kapituła Metropolitalna na Wawelu. Gremium to podjęło decyzję o przeniesieniu kaplicy i przeznaczeniu pomieszczeń dotychczas użytkowanych przez Fundację św. Włodzimierza na pomieszczenia biurowe dla potrzeb ŚDM.

W związku z tą decyzją na portalu petycjeonline.com pojawił się protest przeciwko likwidacji kaplicy Jerzego Nowosielskiego adresowany, do metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Dotychczas podpisało się pod nim 4 tys. 380 osób.

Kaplica została konsekrowana w 1995 roku 9 czerwca 1997 roku, podczas VI podróży apostolskiej do Polski osobiście odwiedził i błogosławił ją Jan Paweł II.

Źródło:
;