Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Pod oknem

Kard. Dziwisz do przyszłych lektorów: staniecie się ustami Boga

 fot. JAKUB WOLSKI

- Stoicie tutaj, ponieważ chcecie być bliżej Boga i będziecie bliżej. Bliżej niż wasi koledzy. Ponieważ dziś oddajecie siebie Bogu na Jego służbę. Zadanie, które stoi przed wami jest piękne i odpowiedzialne - mówił do przyszłych lektorów w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach kard. Stanisław Dziwisz podczas Diecezjalnego Błogosławieństwa Ministrantów Słowa Bożego do funkcji lektora we wspólnotach parafialnych.

- Dzisiejszy dzień jest dla was wyjątkowy. Stoicie tutaj, ponieważ chcecie być bliżej Boga i będziecie bliżej. Bliżej niż wasi koledzy. Ponieważ dziś oddajecie siebie Bogu na Jego służbę. Zadanie, które stoi przed wami jest piękne i odpowiedzialne - od tych słów skierowanych do kandydatów na lektorów kard. Dziwisz rozpoczął homilię.

W dalszych słowach, odwołując się do dzisiejszego czytania, przypomniał, że św. Piotr zachęca do służby sobie nawzajem poprzez otrzymane dary.
- Wierzymy, że waszym szczególnym darem jest zdolność czytania. A więc proklamowania, poniekąd głoszenia Słowa Bożego. Jest to zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Służyć przy Ołtarzu Jezusa Chrystusa to niełatwe zadanie. Wymaga od was sumienności, punktualności, ale i odwagi. To jest też wasze wyznanie wiary w parafiach i środowiskach. Zapewne jesteście identyfikowani i rozpoznawani jako Ci, którzy są przy ołtarzu. Czasem może to być dla was trudne, ale się nie zrażajcie. Trwajcie w tym co dziś przypieczętujecie obrzędem błogosławieństwa.

Kard. Dziwisz zaznaczył także, że zadaniem ministranta i lektora jest również stanie na straży świętości własnej służby nie tylko w kościele, ale także poprzez odpowiednią postawę w domu i w szkole. Hierarcha odwołał się wreszcie do osoby św. Justyna, patrona dzisiejszego dnia, który gorliwie zgłębiał słowo Boga i żył zgodnie z tym, co wyczytał.
- I to jest dla was młodzi kandydaci na lektorów przykład i wyzwanie, bo aby żyć tym co się poznaje i czyta, trzeba w to uwierzyć.

Na zakończenie kard. Dziwisz powiedział, że już niedługo jako nowi lektorzy zostaną powołani do głoszenia tego, co przekazał nam Bóg, a zatem staną się jakby Jego ustami.
- Fakt, że tu dziś jesteście, doprowadzi do tego, że po błogosławieństwie staniecie się ustami Boga. Każdorazowe wasze posługiwanie będziecie kończyć słowami: Oto słowo Boże. Jak wielka to odpowiedzialność, by kształtować swój warsztat pięknego, wyraźnego i głośnego czytania. Do tego dziś zostaniecie powołani przez Boga aby głosić to, co On przekazał. Aby słowa, z których od wieków rodzi się wiara, wychodziły z waszych ust i dotykały serc ludzi, którzy będą tych słów słuchać.

Lektor to człowiek, który żyje Słowem Bożym, które czyta, poznaje i stara się zgłębić Dobrą Nowinę, która Bóg kieruje do Niego. Przygotowanie do tej funkcji dokonuje się przede wszystkim w dekanatach i parafiach. Ta formacja się nigdy nie kończy, ponieważ kontakt ze słowem Bożym jest przede wszystkim formowaniem siebie i swojego życia. W naszej diecezji błogosławieństwo posługujących w liturgii ma miejsce zazwyczaj w dekanatach. Jednakże co roku organizowane jest centralne błogosławieństwo, pierwotnie tylko dla dekanatów krakowskich. Obecnie, błogosławieństwo jest dla wszystkich, którzy przygotowywali się w swoim dekanacie, a wyrażą chęć udziału w uroczystości diecezjalnej - czytamy w zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość.

2 czerwca 2018 r. o godzinie 17.30 w Katedrze Wawelskiej odbędzie się Błogosławieństwo Ceremoniarzy Parafialnych.

 

Komunikat duszpasterza służby liturgicznej:

 

"Dzisiaj, 1 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II miało miejsce Błogosławieństwo Ministrantów Słowa Bożego do funkcji lektora we wspólnotach parafialnych. Zostało pobłogosławionych 149 chłopaków z 6 dekanatów. Liturgii przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, który powiedział między innymi tak: Jako młodzi ludzie macie wiele dróg rozwijania siebie i kształtowania osobowości. A jednak przy wszystkich możliwościach i przyjemnościach jakie macie w zasięgu ręki chcecie służyć Bogu. Chcecie posługiwać przy świętej liturgii, w której żywy Bóg staje pośród nas. Zasługujecie na słowa uznania i podziwu. Chcecie być na tej drodze, na której pierwszym Nauczycielem jest Jezus a jego pomocnikami wasi księża moderatorzy, duszpasterze i opiekunowie, którym dziś składamy podziękowania, że są z wami, że im się chce, że wam towarzyszą. Powiedział też: W dzisiejszym czytaniu św. Piotr zachęca nas, abyśmy sobie nawzajem służyli darem jaki każdy z nas otrzymał (1 P 4, 10). To jest myśl przewodnia każdego posługującego w liturgii w całym Kościele w Polsce. I to nie jest wybrany specjalnie tekst dla was. To fragment Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła, który czytany jest dzisiaj w kościołach na całym świecie. Wierzymy, że waszym szczególnym darem jest zdolność czytania. A więc proklamowania, poniekąd głoszenia Słowa Bożego. Jest zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność.

Służyć przy Ołtarzu Jezusa Chrystusa to niełatwe zadanie. Wymaga od was sumienności, punktualności, ale przede wszystkim odwagi. To jest też wasze wyznanie wiary w parafiach i środowiskach. Zapewne jesteście identyfikowani i rozpoznawani jako Ci, którzy są przy ołtarzu. Czasem może to nie być dla was chlubą, ale się nie zrażajcie. Trwajcie w tym co dziś przypieczętujecie obrzędem błogosławieństwa.

 

Oceń treść:
Źródło:
;