Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Świat

Kard. Dziwisz do Rycerzy Kolumba: Jan Paweł II był wdzięczny za Waszą wierność Ewangelii

kardynał stanisław dziwisz fot. KP/Fra3.pl

- Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, że w naszym podzielonym świecie wstrząsanym aktami terroryzmu, trzeba budować społeczeństwo na fundamencie prawdy o Bogu i człowieku, na fundamencie ewangelicznych wartości i prawa moralnego – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do Rycerzy Kolumba w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych.

 

Emerytowany arcybiskup krakowski uczestniczy w Najwyższej Konwencji, czyli najważniejszym dorocznym spotkaniu katolickiej organizacji, która zrzesza prawie dwa miliony mężczyzn działających w kilkunastu krajach świata.

W swoim przemówieniu kard. Dziwisz podkreślił, że od samego początku Światowe Dni Młodzieży były pomyślane jako odpowiedz na wyzwania współczesności. - Światowe Dni Młodzieży to jedna z najważniejszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu Jana Pawła II wyrastająca z jego wizji współczesnego świata i Kościoła. Papież zdawał sobie sprawę, że do budowania cywilizacji miłości na ziemi trzeba zaangażować młode pokolenie – zaznaczył.

Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej podziękował Rycerzom Kolumba za pomoc w organizacji ubiegłorocznego spotkania młodych w Krakowie. Przygotowali oni Mercy Centre, anglojęzyczne centrum katechez na Tauron Arenie Kraków, które podczas ŚDM odwiedziło blisko 80 tysięcy młodych ludzi. Jako służba porządkowa pomagali również w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Centrum Powołaniowym na stadionie Cracovii. Pełnili także wartę honorową w Namiocie Adoracji, który znajdował się w parku Jordana, gdzie byli stróżami Najświętszego Sakramentu oraz Krzyża i Ikony Matki Bożej, oficjalnych symboli ŚDM.

Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II przypomniał również o wielkim zaufaniu, którym Papież darzył Najwyższego Rycerza i wszystkich Rycerzy Kolumba. – Jan Paweł II był wdzięczny za Waszą wierność Ewangelii w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Był wdzięczny za wszystkie apostolskie inicjatywy i dzieła Rycerzy Kolumba, które wspierały i nadal wspierają misję Kościoła katolickiego we współczesnym świecie – zaznaczył.

- Chciałbym w tym kontekście wymienić Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Waszyngtonie promujący nauczanie swojego Patrona w zakresie rodziny i obrony ludzkiego życia, a także Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II. To Sanktuarium jest symbolem więzi łączących świętego papieża z narodem amerykańskim. Promuje ono jego duchowość i dziedzictwo w całych Stanach Zjednoczonych, które dla wielu jego rodaków stały się drugą ojczyzną – powiedział Kardynał.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Oceń treść:
Źródło:
;