Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Dialog

Kard. Grzegorz Ryś uhonorowany Menorą Dialogu – „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”

 fot. Zygmunt Kajdan

Kard. Grzegorz Ryś otrzymał Menorę Dialogu – nagrodę w uznaniu zasług „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. W uroczystości wręczenia nagrody w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu wzięli udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rabin Dawid Szychowski z Łodzi.

 

Wręczenie Menory Dialogu odbyło się w czwartek, 18 stycznia, w ramach ogólnopolskich obchodów XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej.

„Nagradzamy dziś kard. Rysia Menorą Dialogu, bo jak nikt inny potrafi on z odwagą, nadzieją i światłem nawiedzać miejsca wspólnoty kościelnej i narodowej, które przez niektórych pesymistycznie nastawionych realistów uznawane są za nieodwracalnie stracone” – powiedziała w laudacji s. Anna Bodzińska NDS. Rabin Dawid Szychowski z Łodzi dodał, że kard. Ryś nie zasługuje na Menorę Dialogu, ale na „Nagrodę światła spotkania”. Podkreślił, że z „perspektywy żydowskiej formuła dialogu to nie rozmowa, a spotkanie z zachowaniem podmiotowości obu stron”.

Laureat, kard. Grzegorz Ryś, dziękując za nagrodę, wyjaśniał znaczenie słowa „słuchać”. „Słowo „słuchaj” jest zaproszeniem do rozmowy, która ostatecznie staje się relacją miłości” – podkreślił. Zauważył, że we współczesnym świecie panuje deficyt słuchania, a bez słuchania nie ma dialogu. „Słuchamy wtedy, kiedy słowo z naszych uszu zejdzie do serca. Mamy pozwolić zejść słowom do naszego serca” – przekonywał kard. Ryś.

Statuetka, którą otrzymał kard. Grzegorz Ryś, to wierna replika Menory Dialogu, wielkoformatowej rzeźby autorstwa Macieja Zychowicza, która od 2006 roku jest znakiem dialogu i pojednania między chrześcijanami i Żydami na wielkopolskiej ziemi.

Dotychczas nagrodę otrzymali Michael Schudrich i abp Stanisław Gądecki w 2007 r. oraz prof. Władysław Bartoszewski w 2008 r. i abp Henryk Muszyński w 2020 r.

Źródło:
;