Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Komentarze

Kard. Koch: modlitwa jest najlepszą drogą do jedności chrześcijan

kardynał kurt koch fot. RPP-Institut / wikipedia.org

Przewodniczący Dykasterii Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan podkreśla wzajemny związek sprawiedliwości i pokoju, co jest szczególnie aktualne w kontekście toczącej się w Europie wojny. Kard. Kurt Koch zauważył, że to obecnie na Ukrainie chrześcijanie zabijają chrześcijan, szczególnie prawosławni prawosławnych. 

 

Szwajcarski kardynał uważa, że na drodze do osiągnięcia pokoju nie ma alternatywy dla dialogu, a owocem sprawiedliwości jest właśnie pokój.

„Słowa: «Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości» w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan przypominają nam, że te dwie rzeczy idą razem, są połączone. Po pierwsze wydarzenie to wskazuje, że fundamentem całego ekumenizmu jest modlitwa o jedność. Nie możemy uczynić lepszej rzeczy dla jedności niż modlić się o nią, ponieważ my ludzie nie możemy do niej doprowadzić, my ludzie sami z siebie możemy jedynie tworzyć podziały i niezgodę, jak pokazuje historia, ale także obecne czasy – zaznaczył kard. Koch. - Jedność zawsze pozostaje darem Ducha Świętego i najlepszym przygotowaniem, aby otrzymać ten dar jest modlitwa. Z drugiej strony powinniśmy także pracować na rzecz jedności. Ojciec Święty zawsze wskazuje na trzy rzeczy: powinniśmy podążać razem, modlić się razem i razem współpracować. Trzeba także budować sprawiedliwość pomiędzy samymi chrześcijanami i wspólnotami kościelnymi.“

Źródło:
;