Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

Kard. Nycz: Ta książka to fundament, który zostaje nam przekazany w 6. rocznicę śmierci Prymasa

prezentacja książki o kardynale glempie fot. episkopat.pl

Jeśli uwzględni się specyfikę źródeł tej książki i cel, który postawiła sobie Autorka, to jest to ogromne dzieło. Jest to fundament, który zostaje nam przekazany w 6. rocznicę jego śmierci – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji książki „Historyczne i polityczne aspekty komunikacji społecznej prymasa Józefa Glempa w okresie przełomu w Polsce w latach 1981-1992” autorstwa dr Mileny Kindziuk, w przeddzień 6. rocznicy śmierci ks. Prymasa. 

 

Autorka dr Milena Kindziuk przeprowadziła badania w archiwach kościelnych i państwowych, w których przechowywane są dokumenty dotyczące Prymasa Glempa. Dotarła do niepublikowanych dokumentów i wypowiedzi, z czego powstała 600-stronicowa monografia naukowa, będąca ważnym przyczynkiem do poznania najnowszej historii Polski.

„Jutro minie 6 lat od śmierci Prymasa. Przez 24 lata mojego bycia biskupem znałem ks. kard. Prymasa z pozycji Konferencji Episkopatu, jest to kilkadziesiąt zebrań plenarnych. Przez ostatnich sześć lat jego życia dane mi było być blisko Prymasa i spędzić z nim na rozmowie dziesiątki godzin. Rozmawialiśmy na te sprawy o których rozprawia książka. Książka jest o pierwszych 11 latach jego posługi prymasowskiej. Był to dla niego bardzo trudny okres, gdyż niedługo po jego ingresie wybuchł stan wojenny. Pierwszym wyzwaniem było przejęcie prymasostwa po wielkim Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim, z czego musiał zdać egzamin. Drugi egzamin musiał zdać w czasie stanu wojennego” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

„Jeśli uwzględni się specyfikę źródeł tej książki i cel, który postawiła sobie Autorka, to jest to ogromne dzieło. Jest to fundament, który zostaje nam przekazany w 6. rocznicę jego śmierci” – zaznaczył kard. Nycz.

„Nie ukrywam swojej sympatii do ks. Prymasa, znałam go, miałam okazję przeprowadzać z nim wywiady, ale starałam się zachować zasadę obiektywizmu, opierając się na źródłach. Rzecz, która uderzyła mnie przy badaniu źródeł do tej książki, to że już w 1981 roku bp Glemp był bardzo otwarty na media, co nie znajdowało zrozumienia pośród innych biskupów. Udzielał wielu wywiadów w Polsce i za granicą” – stwierdziła dr Milena Kindziuk, autorka książki.

„Prymas Glemp sprawował funkcję prymasa w czasie przełomu. Jest on również ważną postacią dla Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Kardynał jako arcybiskup warszawski był wielkim kanclerzem najpierw ATK, a później UKSW. Decyzję o przekształceniu uczelni wąskoprofilowej, jaką była ATK, w Uniwersytet, została podjęta właśnie przez wielkiego kanclerza” – przypomniał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

„Dziś już przed dziennikarzami uciec się nie da. Z dziennikarzami trzeba rozmawiać”, mawiał Prymas Glemp.

Oceń treść:
Źródło:
;