Imieniny: Eustachego, Maksymiliana, Edwina

Wydarzenia: Dzień Bezpiecznego Komputera

Wspomnienia

Kard. Ryś w Watykanie: Św. Jan Paweł II papieżem miłosierdzia i pojednania

biskupi w bazylice watykańskiej fot. Biuro Prasowe KEP

Jesteśmy w samym sercu jego nauczania – w encyklice Dives in misericordia i w adhortacji Reconciliatio et poenitentia. To wielkie nauczanie. I konkretne! Pokazujące nie tylko konieczność pojednania, ale również najważniejsze jego reguły – mówił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Piotra, w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

 

Kard. Ryś zwrócił w homilii uwagę, że Jan Paweł II był papieżem miłosierdzia i pojednania, papieżem miłości do nieprzyjaciół, papieżem wybaczającym swemu niedoszłemu mordercy i odwiedzającym go w więzieniu, papieżem błagającym o przebaczenie za wszystkie grzechy popełnione przez chrześcijan w ciągu dwóch tysiącleci ich historii.

Metropolita łódzki podkreślił, że w encyklice Dives in misericordia i w adhortacji Reconciliatio et poenitentia „jesteśmy w samym sercu jego nauczania”. „To wielkie nauczanie. I konkretne! Pokazujące nie tylko konieczność pojednania, ale również najważniejsze jego reguły” – przyznał.

„Nasza obecność przy Bogu dzisiaj–tutaj, w towarzystwie św. Jana Pawła II, otworzy w nas pragnienie i gotowość do pojednania? Czy będziemy – deklarując swoją pobożność – tkwić we wszystkich naszych podziałach, wojnie, nie–wybaczeniu, agresji, hejcie, nienawiści, polaryzacji?” – pytał kard. Ryś.

Na końcu homilii purpurat przyznał, że trzeba zacząć to święto od rozglądnięcia się wokół. „Nie swoimi, lecz Twoimi oczami. By ujrzeć siostrę i brata tam, gdzie jeszcze przed chwilą widziałem wroga. Podać rękę. Wejść w dialog. Umrzeć sobie. Z wiarą w to, co niemożliwe. Z wiarą w orędzie Jana Pawła II” – zaznaczył.

Eucharystii w bazylice watykańskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in. kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu o synodalności, kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Dykasterii Nauki Wiary, abp Gintaras Grušas, przewodniczący CCEE. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką.

Po Mszy św. koncelebransi i Para Prezydencka przeszli do grobu św. Jana Pawła II na chwilę modlitwy i złożenie kwiatów.

Źródło:
;