Imieniny: Wiesława Leokadii Joanny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

Pod oknem

Kard. Stanisław Dziwisz do młodych: Chrześcijanie mają być „piątą Ewangelią”

młodzi fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Jest to wezwanie także dla was, byście świadczyli o Chrystusie waszym życiem – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas bierzmowania w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabierzowie.

 

Na początku Mszy św. kard. Stanisława Dziwisza w parafii powitali rodzice, którzy poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom. Głos zabrał także proboszcz parafii, ks. Krzysztof Burdak, który wyraził swą radość z obecności kardynała w tym ważnym dniu.

W homilii kardynał powiedział, że bierzmowanie jest ważnym momentem w życiu parafii i każdego chrześcijanina. Droga wiary młodych ludzi rozpoczęła się po przyjęciu chrztu. Podkreślił, że kandydaci wyrazili swe pragnienie przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, w którym Duch Święty umocni ich wiarę i wolę. Sami apostołowie, mimo że przebywali tak blisko Chrystusa, potrzebowali umocnienia i łaski Duch Świętego. – Także wy potrzebujecie umocnienia dobra, które w was jest, by rozwijało się ono dla dobra waszego i Kościoła – powiedział kardynał.

Przypomniał, że apostołowie byli w Wieczerniku zamknięci z obawy przed Żydami. Dopiero po zesłaniu Ducha Świętego otworzyli drzwi i wyszli z odwagą do rzeszy zgromadzonej w Jerozolimie, by głosić zmartwychwstanie Chrystusa. – Wy również po otrzymaniu darów Ducha Świętego macie świadczyć, że Jezus żyje – podkreślił. Stwierdził, że ważne jest świadectwo życia poprzez zachowywanie przykazań Bożych. Jezus mówił, że kto Go miłuje, ten zachowuje przykazania. Papież Benedykt XVI wskazywał, że to chrześcijanie powinni być „piątą Ewangelią”, dzięki której ludzie zachwycą się wiarą. – Jest to wezwanie także dla was, byście świadczyli o Chrystusie waszym życiem – powiedział kardynał. Przyznał, że nie jest to łatwe, bo każdy człowiek jest obarczony słabościami, a wola młodych ludzi często jest słaba, dlatego potrzebują łaski Ducha Świętego.

Kardynał stwierdził, że Chrystusa należy poznawać także w czasie katechezy i odczytywać wolę Boga w swym życiu. Źródłem łaski jest także niedzielna Msza św. Kard. Stanisław Dziwisz poprosił młodych by korzystali z sakramentu Eucharystii, a także pokuty. Św. Jan Paweł II mówił, że młodzi ludzie są dobrzy, ale muszą się modlić, ponieważ gdy człowiek się modli, to jego życie się lepiej układa. Na zakończenie kardynał poprosił młodych by zastanowili się, dokąd zmierzają i poznawali Jezusa także poprzez Pismo Święte.

Po Eucharystii młodzi ludzie podziękowali kardynałowi za udzielenie sakramentu bierzmowania.

Źródło:
;