Imieniny: Wiktorii, Sławomiry, Jana

Wydarzenia: Światowy Dzień Snowboardu

Pod oknem

Kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie XIV Dni Jana Pawła II: papież był człowiekiem uniwersytetu

zakończenie dni jana pawła fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty wyjątkowo dobrze czuł się w środowisku ludzi uniwersytetu, bo był jednym z nich – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Eucharystii wieńczącej tegoroczne Dni Jana Pawła II.

 

Uroczystej Mszy św. w papieskim sanktuarium na krakowskich Białych Morzach, która wieńczyła XIV Dni Jana Pawła II, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W czasie homilii metropolita senior nawiązał do hasła tegorocznych Dni Jana Pawła II „Uniwersytet” i zwrócił uwagę, że papież Polak był „człowiekiem uniwersytetu”. – Z jednej strony był dla wszystkich, interesował się wszystkimi, przemawiał do wszystkich i był odbierany przez wszystkich jako pasterz, jako ojciec, jako przyjaciel. Nie ulega jednak wątpliwości, że wyjątkowo dobrze czuł się w środowisku ludzi uniwersytetu, bo był jednym z nich – mówił kard. Dziwisz i zwracał uwagę, że Ojciec Święty nie tylko otaczał się młodzieżą akademicką, ale już od czasów krakowskich miał wielu przyjaciół pośród profesorów. – Lubił gromadzić ludzi ze środowisk akademickich na spotkania, rozmowy, dyskusje. Tak było również w Watykanie i Castel Gandolfo –  dodawał były papieski sekretarz.

Metropolita senior zauważył, że sprawy środowiska uniwersyteckiego bardzo leżały na sercu Jana Pawła II. – Leżało mu na sercu wykształcenie duchowieństwa, ale także młodzieży świeckiej. Wiedział, że od tego zależy przyszłość narodu, zwłaszcza pozostającego pod dyktaturą totalitarnego systemu, nie mającego wiele wspólnego z prawdą o człowieku, o jego korzeniach, o jego godności i powołaniu do życia w Bogu – mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że ks. Karol Wojtyła boleśnie przeżył usunięcie Wydziału Teologicznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego środowiskiem się utożsamiał. – Ale nie poprzestał na biernej postawie świadka tego, co się wydarzyło. Zabiegał cały czas jako metropolita krakowski, a potem jako Papież, by Wydziałowi z jego wielowiekową tradycją, przywrócono należne mu miejsce w świecie akademickim. Owocem tych starań było powstanie Papieskiej Akademii Teologicznej 8 grudnia 1980 roku – podkreślał metropolita senior.

Kardynał przypomniał, że ukoronowaniem marzeń Jana Pawła II było powołanie do życia Uniwersytetu Papieskiego jego imienia w Krakowie, dokonane 19 czerwca 2009 roku przez papieża Benedykta XVI. – Następca świętego papieża znał jego starania w tym zakresie oraz marzenia, a sam również był i jest człowiekiem uniwersytetu – mówił kard. Dziwisz i wyrażał wdzięczność Panu Bogu za dziesięć lat działalności Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Podziękował również wyższym uczelniom Krakowa, które życzliwie wspierały ten projekt.

Na koniec kard. Dziwisz przypomniał słowa Jana Pawła II ze spotkania ze światem uniwersyteckim w kolegiacie św. Anny 8 czerwca 1997 r., które „podkreślają ważność misji uniwersytetu jako wspólnoty ludzi szukających mozolnie prawdy i dzielących się tą prawdą z innymi”. – Nikt i nic nie zastąpi tej posługi w społeczeństwie. Posługa myślenia jest bliska Kościołowi, a Jan Paweł dostrzegał w niej, obok wiary, jedno z dwóch skrzydeł – fides et ratio – „na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”, aby poznając ją, człowiek poznał samego Boga i samego siebie –  mówił kard. Dziwisz.

Na zakończenie liturgii były papieski sekretarz przekazał relikwie krwi św. Jana Pawła II na ręce rektora Uniwersytetu Papieskiego, które będą odbierały cześć w uczelnianej kaplicy w budynku przy ul. Bernardyńskiej. – Te relikwie sprawią, że Ojciec Święty będzie fizycznie i duchowo jeszcze bardziej wśród nas obecny – mówił ks. prof. Wojciech Zyzak, który poprosił kard. Dziwisza o wprowadzenie relikwii w Wielką Środę.

Po Mszy św. wręczono nagrody laureatom konkursów literackiego i fotograficznego przeprowadzonych w ramach XIV Dni Jana Pawła II. 

Celem Dni Jana Pawła II, jest upamiętnienie postaci papieża Polaka i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Hasłem przewodnim XIV edycji był „UNIWERSYTET”.

Oceń treść:
Źródło:
;