Imieniny: Henryka, Wlodzimierza, Dawida

Wydarzenia: Dzień bez Telefonu Komórkowego

Wspomnienia

Kard. Stanisław Dziwisz: Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „Papież Rodziny”

kardynał dziwisz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „Papież Rodziny” swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Eucharystii na rozpoczęcie międzynarodowej konferencji „Rodzina w czasie przemian”, która odbywa się przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Na początku Mszy św. sprawowanej w kaplicy św. Siostry Faustyny w dolnej Bazylice Bożego Miłosierdzia, kard. Stanisław Dziwisz zachęcał uczestników międzynarodowej konferencji „Rodzina w czasie przemian”, aby zapatrzyli się na Jana Pawła II – Papieża Rodzin. Krakowski metropolita senior podkreślił wagę konferencji, ponieważ rodzina przeżywa kryzys i „trzeba zrobić wszystko, aby odbudować wartość i posłannictwo rodziny w Kościele i społeczeństwie”.

W czasie homilii kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że wybór tematu oraz miejsca konferencji nie są przypadkowe. – “Rodzina w czasie przemian” to sprawa, której chcecie w tych dniach poświęcić szczególną refleksję, bo przecież dla każdego zatroskanego o los człowieka jest oczywiste, że to właśnie w rodzinie i wokół rodziny rozgrywa się najpoważniejsza batalia o przyszłość naszej cywilizacji europejskiej i światowej – mówił kardynał zaznaczając, że świat przypomina dzisiaj coraz bardziej globalną wioskę, gdzie szerzą się, przenikają i decydują o jakości życia człowieka i społeczeństwa różne wartości, wizje i programy. – Kościół chce być obecny i powinien być obecny w życiu społeczeństw, narodów i współczesnej cywilizacji, bo jest przekonany, że ma do zaofiarowania najważniejszy i ponadczasowy program zapisany w Chrystusowej Ewangelii – podkreślał.

Metropolita senior zwrócił uwagę na genius loci Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie odbywa się konferencja. To w Łagiewnikach słowem i świadectwem pokornej siostry zakonnej – św. Faustyny – została dobitnie przypomniana prawda o Bogu “bogatym w miłosierdzie”, w którym ludzkość może i powinna szukać ocalenia. A orędzie o miłosierdziu przybliżył Kościołowi i światu święty pasterz Kościoła powszechnego – Jan Paweł II, który jako młody człowiek pracował tutaj w pobliskim kamieniołomie i zakładach Solvay podczas mrocznych lat II wojny światowej.

Wieloletni papieski sekretarz przypomniał, że Jan Paweł II został nazwany Papieżem Rodziny. Ten piękny tytuł przyznał mu Ojciec Święty Franciszek podczas rzymskiej kanonizacji. – W pełni sobie na ten tytuł zasłużył swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież – mówił kard. Stanisław Dziwisz i zauważył, że w krakowskim okresie w centrum pasterskiej posługi Karola Wojtyły była młodzież, małżeństwa i rodziny. Szczególnie zależało mu na dobrym przygotowaniu młodych do życia małżeńskiego i założenia chrześcijańskiej rodziny. Symbolem troski o tę tak ważną rzeczywistość był tytuł jednej z najbardziej znanych książek Karola Wojtyły: “Miłość i odpowiedzialność”. 

Kardynał zauważył, że nie sposób wyliczyć wszystkich choćby tytułów dokumentów i wystąpień Jana Pawła II, odnoszących się do małżeństwa i rodziny. Wskazał na posynodalną adhortację apostolską Familiaris consortio i List do Rodzin Gratissimam sane, które „nic nie straciły ze swej aktualności w spojrzeniu na sytuację dzisiejszych rodzin”. Metropolita senior zachęcił do lektury tych dokumentów.

Międzynarodowa Konferencja „Rodzina w czasie przemian” organizowana jest przez tarnowską Fundację “Auxilium”. Jej tematem przewodnim jest rodzina w ujęciu interdyscyplinarnym z perspektywy psychologii, ekonomii, socjologii, prawa i nauk pokrewnych. Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń przez pochodzących z różnych części świata naukowców, praktyków i – przede wszystkim – członków rodzin. Szczegóły na www.fundaux.com.

Źródło:
;