Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Świat

Kard. Stanisław Dziwisz w Jerozolimie: Nie ma łatwego chrześcijaństwa, które nie dźwiga swojego codziennego krzyża

kapłani z kardynałem Dziwiszem fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Nie ma łatwego chrześcijaństwa, które nie dźwiga swojego codziennego krzyża cierpienia, odrzucenia, kpin czy nienawiści – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Eucharystii w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Metropolita krakowski senior wraz z grupą kapłanów Archidiecezji Krakowskiej przebywa w Ziemi Świętej, przeżywając rekolekcje na początku roku jubileuszów 60-lecia święceń kapłańskich i 25-lecia sakry biskupiej. 

 

Na początku Wielkiego Postu, przeżywając rekolekcje w roku jubileuszów kapłaństwa i  biskupstwa, kard. Stanisław Dziwisz pielgrzymuje do Ziemi Świętej, odwiedzając najważniejsze miejsca dla chrześcijaństwa. W środę metropolita krakowski senior wraz z grupą kapłanów Archidiecezji Krakowskiej sprawował Mszę św. w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie.

W homilii kard. Dziwisz podkreślił, że to miejsce jest „najświętszym na ziemi” i to właśnie tu Chrystus, poprzez swoją męczeńską śmierć na krzyżu, ukazał człowiekowi swój testament. Pusty grób jest zaś świadectwem prawdziwości wiary w zmartwychwstanie Syna Bożego. – Dziś my, celebrujący tutaj Mszę św., przypatrujemy się temu wyjątkowemu miejscu – pustemu Grobowi Jezusa, i wzmacniamy naszą wiarę w Pana, którego tutaj nie ma, bo Zmartwychwstał! (…) Ten pusty Grób jest niezwykłym świadkiem najważniejszego wydarzenia w dziejach świata, jakim jest powstanie z martwych Jezusa Chrystusa. Ten pusty Grób wyraźnie potwierdza, że Życie zwyciężyło śmierć. A Jezus, powstawszy z martwych, już nigdy więcej nie może umrzeć, gdyż śmierć nad nim nie ma już żadnej władzy! – mówił metropolita krakowski senior.

Kardynał nawiązał także do pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ziemi Świętej w jubileuszowym roku 2000 i do słów o konieczności ekumenicznego dialogu, wypowiedzianych w czasie Eucharystii przy Grobie Pańskim. Za Papieżem Polakiem przypomniał, że „Dobra Nowina o zmartwychwstaniu nigdy nie może być oderwana od tajemnicy krzyża”, co uwypukla już sama bryła jerozolimskiej bazyliki, łącząca w jedno miejsce śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tak samo jest też w życiu każdego wierzącego. – Nie ma bowiem łatwego chrześcijaństwa, które nie dźwiga swojego codziennego krzyża cierpienia, odrzucenia, kpin czy nienawiści – podkreślił metropolita krakowski senior.

Kard. Stanisław Dziwisz zakończył homilię słowami Ojca Świętego z 26 marca 2000 r.: „Z tego miejsca, gdzie zmartwychwstanie zostało ogłoszone najpierw niewiastom, a później apostołom, wzywam usilnie wszystkich członków Kościoła, aby na nowo przyrzekli posłuszeństwo Bożemu nakazowi niesienia Ewangelii aż po krańce ziemi. (…) Christós anésti. Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!”.

Przy okazji wizyty w Jerozolimie metropolita krakowski senior spotkał się z Nuncjuszem Apostolskim w Izraelu i na Cyprze, a jednocześnie z delegatem apostolskim w Jerozolimie i Palestynie. Od 2021 r. jest nim pochodzący z Filipin, abp Adolfo Tito Yllana. Na jego ręce kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II.

Źródło:
;