Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Wspomnienia

Kard. Stanisław Dziwisz w Piemoncie. Asti świętuje 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

kardynał stanisław dziwisz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Villa, Montegrosso d’Asti, Isola d’Asti i wreszcie sama stolica prowincji — Asti. Wszystkie te miejsca w ostatnich dniach odwiedził kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski senior modlił się wraz z wiernymi, przeżywając 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w tej części Piemontu.

 

25 i 26 września 1993 r. Jan Paweł II odwiedził położoną w północno-zachodnich Włoszech diecezję Asti. Obchody 30. rocznicy tego wydarzenia wyznaczono na maj 2024 r. Zbiegły się one w czasie z 104. rocznicą urodzin Papieża Polaka, a wraz z wiernymi tego regionu upamiętnił ją kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski senior swoją wizytę rozpoczął w miejscowości Villa, gdzie po przywitaniu przez miejscowe władze, zwiedził wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała. W Isola d’Asti kardynał przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez pasterza lokalnego Kościoła, bp. Marco Prastaro. – W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego nie chcemy tylko wspominać wydarzenia sprzed trzydziestu lat, ale chcemy sprawić, aby prorocze słowa św. Jana Pawła II zabrzmiały dziś na nowo w naszych sercach i by każdego dnia towarzyszyły życiu tej wspólnoty parafialnej — mówił kard. Dziwisz, rozpoczynając Eucharystię. W homilii, nawiązując do słów Papieża Polaka z Warszawy z 2 czerwca 1979 r., prosił Ducha Świętego, aby odmienił oblicze ziemi, przemienił serca, umysły i umocnił jedność w rodzinach. Zachęcał, aby ogień Ducha umacniał zebranych w głoszeniu Dobrej Nowiny o Chrystusie w trzech podstawowych wymiarach: rodzinnym, parafialnym i społecznym.

Mówiąc o rodzinnej przestrzeni zaangażowania misyjnego, metropolita krakowski senior przywoływał słowa Jana Pawła II sprzed trzydziestu lat, w których wskazywał rodzinę jako największe dziedzictwo Asti. Kardynał zwrócił również uwagę na współczesne zagrożenia, które ją dotykają. – Niestety dzisiaj rodzina atakowana jest przez kulturę braku zaangażowania i przez prawodawstwo, które promuje powierzchowną wizję miłości — mówił, apelując do wiernych o codzienne zaangażowanie w dawanie świadectwa wiary i w przekazywanie jej młodemu pokoleniu. Długoletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II mówił także o potrzebie aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty parafialnej. – Bycie misjonarzem w swojej parafii oznacza wspieranie proboszcza, unikanie podziałów i współpracę w duchu służby, aby nieść wiarę i radość z niej dalej. Każda minuta, którą poświęcacie waszej parafii, jest czasem błogosławionym przez Boga — wyjaśniał. Kard. Stanisław Dziwisz apelował przy tej okazji, aby być świadkiem Chrystusa także w przestrzeni społecznej, wspierając tę lokalną, ale nie zapominając o wartościach i dążąc do budowy dobra wspólnego w duchu Ewangelii.

W Montegrosso d’Asti kardynał przypomniał o 20. rocznicy wizyty młodzieży z tamtejszej parafii San Stefano w rezydencji Castel Gandolfo i osobistego spotkania z Ojcem Świętym. – Widzę, że urośliście i dojrzeliście. Dzisiaj jesteście już dorosłymi, zaangażowanymi w życie wspólnoty, jesteście ojcami i mamami, którzy skorzystali z daru spotkania ze św. Janem Pawłem II, aby budować wasze życie na skale wiary i wartościach chrześcijańskich. Mimo upływu czasu nie straciliście entuzjazmu i radości bycia świadkami Chrystusa — zwracał się do zebranych kard. Dziwisz. Wieczorne spotkanie zakończyła modlitwa różańcowa i zasadzenie drzewka oliwnego, które od tej pory będzie przypominać mieszkańcom spotkanie z Papieżem Polakiem.

Wizytę w diecezji Asti zakończyła Eucharystia w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą metropolita krakowski senior sprawował w gotyckiej kolegiacie San Secondo, a  podczas której ponownie towarzyszył mu bp Marco Prastaro. W homilii kardynał wyjaśniał znaczenie symboli obecnych w scenie Zesłania Ducha Świętego, przedstawionej w Dziejach Apostolskich: ogień – symbol odwagi, wiatr – symbol posłania i języki – symbol jedności w różnorodności. Przypomniał przy tym słowa Jana Pawła II sprzed trzydziestu lat. Na koniec kardynał za świętym papieżem zawierzył diecezję Asti i całą lokalną wspólnotę wiernych opiece Matki Bożej – „Bramie do Raju”.

Diecezja Asti znajduje się w północno-zachodnich Włoszech, w Piemoncie. Została erygowana w III w. i stanowi część metropolii Turynu.

Źródło:
;