Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Świat

Kard. Stanisław Dziwisz w Ziemi Świętej: Boża Opatrzność wybiera zwyczajnych i słabych ludzi, aby stali się gigantami świętości

kardynał Stanisław dziwisz odprawia mszę fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

— Można zostać świętym, który pociąga do zachwytu nad Bożą Opatrznością, która wybiera zwyczajnych i słabych ludzi, aby stali się gigantami świętości — mówił kard. Stanisław Dziwisz, sprawując Eucharystię w sanktuarium „Stella Maris”. W Hajfie metropolita krakowski senior spotkał się z młodymi czcicielami Miłosierdzia Bożego oraz z grupą Ukraińców, wraz z którą modlił się o pokój w ich ojczyźnie.

 

Pielgrzymując po Ziemi Świętej, kard. Stanisław Dziwisz odwiedził w piątek karmelitańskie sanktuarium Matki Bożej na Górze Karmel, zwane „Stella Maris”. W homilii metropolita krakowski senior przypomniał, że choć św. Jan Paweł II nie przybył do tego miejsca w czasie swojej jubileuszowej pielgrzymki w roku 2000, duchowość karmelitańska jest „być może najważniejszą bazą dla całej mistyki świętego Papieża Polaka”. – Już jako chłopiec modlił się często w klasztorze Ojców Karmelitów na Górce w Wadowicach, gdzie nauczył się nabożeństwa do Matki Bożej z Góry Karmel oraz w dniu Pierwszej Komunii Świętej w 1929 przyjął i nosił przez całe swoje życie Szkaplerz — przypomniał kard. Dziwisz.

Były osobisty sekretarz Ojca Świętego przywołał również postać Sługi Bożego Jana Tyranowskiego, który wprowadzał Karola Wojtyłę w duchowość św. Jana od Krzyża, mówiąc, że to właśnie dzięki krawcowi z krakowskich Dębnik, przyszły papież „koncentrował swoją uwagę na drodze ku wyżynom świętości, które Bóg zdeponował w ludzkim wnętrzu, w każdej ludzkiej duszy”. Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał również postaci „Świętych z Karmelu”, które uwiecznione zostały we wnętrzu świątyni „Stella Maris”: św. Teresę z Avili, św. Jana od Krzyża, św. Teresę Benedyktę od Krzyża oraz św. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego. Ich przykład pokazuje, że Bóg jest i działa w każdym z nas i każdy, pomimo swoich ułomności, może osiągnąć pełnię chwały. – Można zostać świętym, który pociąga do zachwytu nad Bożą Opatrznością, która wybiera zwyczajnych i słabych ludzi, aby stali się gigantami świętości — podkreślił kardynał.

Na koniec homilii metropolita krakowski senior przytoczył słowa św. Jana Pawła II, które 22 kwietnia 1979 r. w kaplicy Wydziału Papieskiego „Teresianum” skierował do karmelitów bosych: „Uważam, że dla zrozumienia godności osoby ludzkiej, powołania człowieka, trzeba przejść przez kurs teologii św. Jana od Krzyża, trzeba spojrzeć na człowieka w perspektywie »CZŁOWIEK«. Później już nigdy nie zapomni się o jego godności”.

W Hajfie kard. Stanisław Dziwisz spotkał się z izraelską młodzieżą, której w sposób szczególny bliski jest kult Bożego Miłosierdzia. Odwiedził również grupę Ukraińców, która przebywa w Ziemi Świętej. Wspólnie z nimi modlił się o pokój w ich ojczyźnie i na całym świecie.

Kolejnym punktem na pielgrzymim szlaku metropolity krakowskiego seniora był Nazaret. W sobotnie południe w Bazylice Zwiastowania Pańskiego wraz z wiernymi zgromadzonymi w miejscu, w którym Maryja odpowiedziała Bogu „fiat”, odmówił „Anioł Pański”.

Źródło:
;