Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Wspomnienia

Kard. Stella: Jan Paweł II na Kubie, to niezapomniany moment dla wyspy

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

21 stycznia 1998 r. Jan Paweł II wylądował na Kubie jako pierwszy papież w historii, który odwiedził tę wyspę. Dla mieszkańców pozostaje to wciąż niezapomniany moment – mówi kard. Beniamino Stella, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa i nuncjusz apostolski na Kubie w czasie papieskiej podróży.

 

Hierarcha przypomina, że Papież został powitany przez kubańskiego przywódcę Fidela Castro. Podczas sześciu dni spędzonych na wyspie Jan Paweł II miał okazję spotkać się z różnymi środowiskami społecznymi tego miejsca, w tym z biskupami, rodzinami, młodzieżą, wspólnotami chrześcijańskimi i chorymi.

„Zawsze miło jest mówić o kraju i Kościele, który pozostał w moim sercu i nadal jest mi bardzo drogi. Te daty i związane z nimi wydarzenia zawsze warto przypominać. Jan Paweł II czuł pragnienie i potrzebę przyjazdu na Kubę” – mówi kard. Stella. Podkreśla, że Kościół kubański i władze zachowały wdzięczną pamięć o tej wizycie, ponieważ oznaczała ona moment o wielkim znaczeniu politycznym, ale przede wszystkim kościelnym. „Społeczność kubańska zawsze przeżywała to spotkanie z papieżem z wielką wdzięcznością: był to niezapomniany moment dla pięknej karaibskiej wyspy. Obecność Papieża oznaczała nowy entuzjazm dla chrześcijan i pozytywny etap w życiu kubańskich wspólnot kościelnych oraz ich wzrost” – mówi kard. Stella.

Źródło:
;