Polska
Kard. Turkson w Krakowie: Europejczyków łączy chrześcijańska wiara
W Akademii Ignatianum w Krakowie odbyła się konferencja „Polonia Restituta”, która kończy cykl 10 konferencji w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Projekt realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, przy merytorycznym współudziale Akademii Ignatianum w Krakowie dotyczył spojrzenia na 100-letnią historię Polski w optyce katolickiej nauki społecznej oraz wypracowania pewnych propozycji społecznych na następne dekady. Wśród zaproszonych gości i prelegentów był m.in. kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
W wystąpieniu otwierającym konferencję kard. Peter Turkson mówił o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz podwalinach, które pod wspólną Europę położyli ojcowie założyciele. Gość z Watykanu zwrócił szczególną uwagę na to, że pomimo tak wielkiej różnorodności kulturowej, historycznej, religijnej, ekonomicznej Europejczyków, to, co ich łączy, to chrześcijańska wiara i spuścizna.
Odbyły się także dwa, ciekawe panele: pierwszy na temat: „Polska w Europie i Europa w Polsce oczami Kościoła katolickiego”, a drugi „Miejsce i rola Katolickiej Nauki Społecznej w życiu publicznym współczesnego polskiego społeczeństwa”.
Podczas konferencji przedstawiono również wyniki ankiety dotyczącej wiedzy na temat Katolickiej Nauki Społecznej przeprowadzonej wśród uczestników 9 konferencji, które wskazały na wysoką świadomość nauczania Kościoła w sprawach społecznych. Na koniec zaprezentowano publikację zatytułowaną „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, na którą składają się naukowe opracowania analiz, postulatów i wskazań wynikających z refleksji przeprowadzonych podczas konferencji.