Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Komentarze

Kard. Baldisseri: rodzina jest więc czymś więcej niż małżeństwo

 fot. Pufui Pc Pifpef I / wikipedia.org

Do tej pory prawo kościelne koncentrowało się bardziej na małżeństwie niż na rodzinie. Trzeba tu teraz przesunięcia akcentów.

 

Wskazał na to sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri w czasie prezentacji swej książki „Osoba i rodzina: tajemnica, refleksje i życie”. Przypomniał on, że choć od zawsze Kościół dużą troską obejmuje rodziny, to do tej pory jednak mówiono głównie o roli i znaczeniu małżeństwa.

„Akcent chcemy postawić teraz na rodzinie. Nie jest ona tylko związkiem dwóch osób. W małżeństwie łączy się kobieta i mężczyzna we wspólnym planie zbudowania rodziny, która tworzy się w pełni wraz z przyjściem na świat dzieci – mówi kard. Baldisseri. - Rodzina jest więc czymś więcej niż małżeństwo, i tak dzieje się również na płaszczyźnie prawa. Wiele mówi się o bonum coniugum, czyli dobru małżonków, teraz trzeba postawić większy akcent na bonum familiae.  Jesteśmy obecnie na etapie międzysynodalnym i jest wiele kwestii, które należy pogłębić i lepiej zrozumieć. Pomaga w tym m.in. rozesłany kwestionariusz. Pozwoli on nam lepiej zrozumieć, co na tematy dotyczące rodziny myśli lud Boży na całym świecie, a co za tym idzie, pozwoli to zyskać ojcom synodalnym więcej elementów do wypracowania odpowiednich linii duszpasterskich”.

Źródło:
;