Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Wydarzenia: Dzień Górnika - Barbórka

Pod oknem

Kard. Dziwisz będzie przewodniczył sumie odpustowej w Ludźmierzu

 fot. Fra3.pl

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym 15 sierpnia w ludźmierskim sanktuarium. Wierni przybędą do Gaździny Podhala już w nocy z 14 na 15 sierpnia, aby uczestniczyć o północy w Pasterce Maryjnej.

 

W ludźmierskim sanktuarium uroczystości odpustowe jak zawsze poprzedzają Dni Maryjne, a w tym roku trwa dodatkowo nowenna modlitewna z udziałem zgromadzeń zakonnych, której towarzyszy hasło "Z Maryją Dziewicą, w Roku Życia Konsekrowanego".

Codziennie do Ludźmierza przyjeżdżają przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych męskich, m.in. werbiści, marianie, paulini, chrystusowcy. Przed Gaździną Podhala modlą się także siostry zakonne, m.in. albertynki, karmelitanki. Siostry prezentki, które w Ludźmierzu będą 14 sierpnia, przekażą sanktuarium relikwie bł. siostry Zofii Czeskiej (założycielki zgromadzenia ss. prezentek).

Obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. O godz. 21 zaplanowano Apel Jasnogórski, godzinę później Drogę Światła w ludźmierskim ogrodzie maryjnym. Tradycyjnie o godz. 23 będzie miało miejsce oficjalne rozstrzygnięcie Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Natomiast o północy bp Jan Szkodoń z Krakowa poprowadzi uroczystą Pasterkę Maryjną. Sumie odpustowej o godz. 11.30 będzie przewodniczył natomiast metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Mszę św. o godz. 9 odprawią kapłani z diecezji krakowskiej, którzy w tym roku przyjęli święcenia kapłańskie. Przez cały czas w ludźmierskim sanktuarium będą dyżury kilkunastu spowiedników.

- Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania u Matki Boskiej Ludźmierskiej. Jednocześnie przypominam o bezpiecznym dotarciu do Ludźmierza i właściwym parkowaniu. Gospodarze domów otworzą jak zawsze bramy swoich posesji dla tych, którzy będą chcieli tam zaparkować. Najbliższej sanktuarium będzie się można dostać za okazaniem przepustki - mówi ks. Kazimierz Klimczak, proboszcz ludźmierskiej parafii.

Parking dla samochodów osobowych - z przepustką - będzie na trawniku za Domem Pielgrzyma, a dla autokarów parking przy pętli na ul. Grel oraz przy drodze na Maruszynę (wyłączona jest ulica Podhalańska – remont). Policja prosi również o bezwzględne stosowanie się do wszelkich poleceń, jakie będą kierować do nas służby porządkowe kierujące ruchem. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców Ludźmierza, by w dniach odpustu ograniczyć wyjazdy samochodem z domu, by nie stwarzać dodatkowego tłoku na drogach w okolicach sanktuarium.

Także dzisiaj MZK w Nowym Targu uruchomi specjalny autobus na uroczystości odpustowe. Autobus wyruszy z pętli na Kowańcu o godz. 23.00. Powrót zaplanowano z Ludźmierza o godz. 1.30. Specjalne kursy odbywać się będą również 15 sierpnia. Autobusy odjeżdżać będą z Rynku w Nowym Targu od godz. 8 do 15.30.(co około pół godziny). Opłata za przejazd według stawek przewoźnika.

Źródło:
;