Imieniny: Apolonii, Eryki, Cyryla

Wydarzenia: Dzień Bezpiecznego Internetu

Pod oknem

Kard. Dziwisz do neoprezbiterów: przed wami świat czekający na Dobrą Nowinę

 fot. Tadeusz Warczak / Archidiecezja Krakowska

„Przed Wami otwarte przestrzenie, które macie wypełniać dobrem i miłością. Przed Wami świat czekający na Dobrą Nowinę o niepojętym i niewidzialnym Bogu” – mówił dziś podczas święceń kapłańskich w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W archidiecezji krakowskiej święcenia kapłańskie przyjęło 15 diakonów.

 

Kard. Dziwisz podkreślił, że w momencie święceń diakoni zaciągną się pod sztandar Odwiecznego Króla i staną się świadkami oraz sługami Ewangelii. Hierarcha wskazał, że powołani do służby Chrystusa, którzy odpowiadają ochoczo i szczerze na to wezwanie, mają szczególne prawo do przyjaźni z Jezusem. „Oni nie są tylko najęci do pracy, lecz są zaproszeni przez Niego do wspólnoty życia i miłości. To jest fundament służby w Chrystusowym Kościele” – tłumaczył.

„Drodzy diakoni, dziś w imieniu Jezusa o miłość i gotowość do służby pyta was Kościół, pyta was Kościół krakowski” – zwrócił się do diakonów kard. Dziwisz. Jednocześnie zapewnił o gorącej modlitwie za ich kapłańskie serca.

Metropolita krakowski zaznaczył, że są trzy pola działalności kapłana: głoszenie słowa Bożego, udzielanie sakramentów oraz czynienie dzieł miłosierdzia. „Uczcie się głębszego, ewangelicznego spojrzenia na świat ludzkich spraw i problemów, ludzkich smutków i nadziei. Niech przepowiadane przez was słowa budzą i umacniają wiarę braci i sióstr, do których zostaniecie posłani” – apelował.

Kardynał uwrażliwiał, aby sprawowana Eucharystia stanowiła serce życia duchowego, modlitwy i przyjaźni neoprezbiterów z Chrystusem. „Prezbiter w służbę Chrystusowi, Kościołowi i człowiekowi powinien angażować wszystkie swoje siły, swoje serce i cały swój czas” – dodał.

Purpurat przypomniał, że pierwszy rok kapłaństwa wyświęconych neoprezbiterów zbiegnie się z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia. „Dzieła miłosierdzia to nasza odpowiedź na miłosierdzie Boga, a jednocześnie test autentyczności i wiarygodności tego, co głosimy” – stwierdził.

Hierarcha poprosił diakonów, aby w swojej posłudze nie zapominali o ubogich, chorych i cierpiących. „Dawajcie świadectwo Ewangelii waszą wrażliwością na ludzką biedę, a także waszym ubogim i skromnym życiem” – powiedział.

„Zachowajcie w sercu pamięć o dzisiejszym dniu, o naszej wspólnej radości i nadziejach, jakie z wami dziś wiążemy. Niech nie zabraknie wam zdrowego entuzjazmu w codziennej służbie kapłańskiej. Nie odmawiajcie niczego Chrystusowi w tej służbie” – zakończył kard. Dziwisz.

Nowi kapłani archidiecezji krakowskiej podczas dzisiejszych uroczystości otrzymali celebrety, czyli dokumenty upoważniające do sprawowania czynności kapłańskich oraz tzw. aplikaty, czyli dekrety dotyczące miejsc pierwszej posługi kapłańskiej.

Źródło:
;