Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Polska

Kard. Dziwisz i Caritas laureatami Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

 fot. civitaschristiana.pl

Kard. Stanisław Dziwisz i Caritas Polska zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w piątek 5 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Podczas ogłoszenia tegorocznych laureatów redaktor naczelny miesięcznika „Civitas Christiana” Marcin Kluczyński podkreślił, że kard. Dziwisz, były wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, oprócz pełnienia wielu odpowiedzialnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski i w dykasteriach watykańskich, jest także autorem wielu książek o papieżu Polaku, w tym przetłumaczonego na 18 języków „Świadectwa” (2007), na podstawie którego powstał film o tym samym tytule (2008). Dzięki współpracy kard. Dziwisza powstał również najnowszy wchodzący na ekrany film o papieżu Polaku, pt. „Apartament”.

Kluczyński podkreślił też, że zasługi metropolity krakowskiego dla szerzenia kultu i pielęgnowania pamięci św. Jana Pawła II są nieocenione.

Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Maciej Szepietowski wskazał na zasługi drugiego laureata tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka – Caritas Polska, "czyniącej bez rozgłosu wiele dobra, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami".

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka należy do najważniejszych niepaństwowych wyróżnień w dziedzinie polskiej kultury. Przyznawana jest od 1948 r. za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich w życiu narodu. Jej laureatami było wiele wybitnych postaci, m.in. Roman Brandstaetter, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka i ks. Jan Twardowski.

Ceremonia wręczenia Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 17.00, na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość poprowadzi publicysta telewizyjny Jan Pospieszalski, a galę uświetni swoim występem artystycznym Antonina Krzysztoń – znakomita wykonawczyni poezji śpiewanej, autorka tekstów i kompozytorka, laureatka Nagrody Pietrzaka w 1999 r.

Patron Nagrody, Włodzimierz Pietrzak żył w latach 1913-1944. Był pisarzem, krytykiem literackim, teoretykiem kultury i publicystą, autorem sześciu tomów prozy, dwóch tomików wierszy oraz dramatu. Jego talent najsilniej wyraził się w krytyce literackiej a tom esejów „Rachunek z dwudziestoleciem” sytuuje się w rzędzie najwybitniejszych osiągnięć krytyki literackiej okresu międzywojennego. Należy do tych postaci w dziejach naszej literatury, które wciąż czekają na sprawiedliwą ocenę i przyznanie im należnego miejsca w gronie literackich luminarzy narodu.

Był osobowością natchnioną duchem wielkiego humanizmu wyrosłego na gruncie najlepszych chrześcijańskich tradycji europejskich i polskich. Wszelka jego aktywność zawsze dotyczyła problematyki kulturalnej. Jego największą troską była dbałość o właściwy kształt kultury narodowej, gdy Polska będzie wolna. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zginął trafiony odłamkiem granatu w sierpniu 1944 r.

Źródło:
;