Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Pod oknem

Kard. Dziwisz od 10 lat ordynariuszem archidiecezji krakowskiej

 fot. Michał Henkel/Fra3.pl

27 sierpnia minie 10 lat od uroczystego ingresu abp. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej. To dekada, w której świętym został Jan Paweł II ale także czas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

 

O 10. rocznicy objęcia biskupich rządów w archidiecezji krakowskiej przez kard. Stanisława Dziwisza wspomniał w niedzielę kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Metropolita krakowski brał udział w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Czcicieli Bożego Miłosierdzia, która była szczególnym dziękczynieniem w 110. rocznicę urodzin św. Siostry Faustyny. Ks. Franciszek Ślusarczyk przypomniał, że ingres abp. Dziwisza do katedry wawelskiej miał miejsce 27 sierpnia 2005 roku, w setną rocznicę chrztu Apostołki Bożego Miłosierdzia. Przedstawiciele rodzin archidiecezji krakowskiej składali z tej okazji w niedzielę życzenia swojemu pasterzowi.

Kard. Dziwisz pytany o 10 lat jego posługi, jako ordynariusza archidiecezji krakowski podkreśla, że nigdy nie obchodził żadnych jubileuszy – „codziennie na nowo pracuję; dopóki mogę i dopóki papież mnie trzyma i przede wszystkim Pan Bóg”.

„Myślę, że każdy dzień wnosi coś nowego, coś interesującego. Wydarzyło się wiele wspaniałych rzeczy” – mówi kard. Dziwisz wskazując, że w czasie tego dziesięciolecia Jan Paweł II został najpierw błogosławionym a później świętym. Hierarcha podkreśla, że w samym Krakowie powstało Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” a Papieska Akademia Teologiczna została przekształcona w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Kard. Dziwisz zaznacza, że trudno wymienić wszystko, co dokonało się przez tę dekadę, bo to dzieła całego Kościoła krakowskiego a nie tylko jego biskupa.

„W ciągu tych lat rzeczywiście wiele rzeczy się dokonało i w planach mamy jeszcze wiele rzeczy, chociażby Światowe Dni Młodzieży i Rok Miłosierdzia. To nas zobowiązuje ogromnie w Krakowie, bo stąd wyszła iskra Bożego miłosierdzia na cały świat. Tę iskrę rozpalił Jan Paweł II. Cóż mogła zrobić biedna siostra zakonna, która umiała zaledwie czytać? Ale miała wiedzę wlaną od Pana Boga” – zauważa metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz ma nadzieję, że tak, jak pielgrzymki Jana Pawła II do Polski były wielkim ożywieniem – „powstała „Solidarność”, upadł komunizm, naród się bardziej zjednoczył, chociaż ciągle ma tendencje do podziałów” – tak podobną reakcję wywoła młodzież, która przyjedzie do Krakowa z całego świata, aby wspólnie z papieżem się modlić. „To nie jest młodzież ze stadionów, to jest młodzież, która przychodzi tutaj pełna radości z bycia chrześcijanami. Niewątpliwie to jest młodzież, która chce być razem z papieżem, aby w radości przeżyć Dobrą Nowinę” – mówi hierarcha i wyraża nadzieję, że ŚDM ożywi również polską młodzież. Metropolita krakowski przekonuje, że pewne przebudzenie już widać w ramach przygotowań do ŚDM. „Widzimy to we wszystkich parafiach w całej Polsce. A życzymy sobie, żeby to było jeszcze żywsze i żebyśmy przeżyli rzeczywiście wielkie dni” – dodaje kard. Dziwisz.

Ingres abp. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej, czyli objęcie biskupich rządów w archidiecezji krakowskiej, odbył się 27 sierpnia 2005 roku. W czasie swojej pierwszej Mszy św. sprawowanej wówczas na krakowskim Rynku metropolita nawiązując do postaci św. Stanisława przypomniał m.in., że stając w obronie Bożego porządku, stanął on po stronie praw człowieka. „Już wtedy wiedział, że jeśli prawo stanowione przez człowieka jest sprzeczne z prawem Bożym, zawsze zwraca się przeciw człowiekowi”. Dodał, że z tego właśnie dziedzictwa „wyrósł Jan Paweł II, wielki Papież przełomu tysiącleci, Święty naszych czasów, zawsze wierny Odkupicielowi i człowiekowi”.

Mówiąc wówczas o swoim przyszłym programie, abp Dziwisz odwołał się do pamiętnych słów Jana Pawła II: „Człowiek jest drogą Kościoła”. „Podejmujemy je z miłością, by stały się także naszym programem” – zapewniał. Wyraźnie podkreślił też rolę świeckich. Wyraził pragnienie „abyśmy razem – wierni świeccy, zakonnicy z kapłanami i biskupami – odważnie przyczyniali się do kształtowania świata według zasad Chrystusa, budząc Ewangeliczną nadzieję w sercach wszystkich ludzi”.

Kard. Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po sześcioletnich studiach seminaryjnych przyjął święcenia kapłańskie, których w dniu 23 czerwca 1963 r. w katedrze wawelskiej udzielił mu bp Karol Wojtyła. W latach 1966-1978 był kapelanem kard. Karola Wojtyły. Pełnił funkcję sekretarza osobistego Ojca Świętego Jana Pawła II od chwili wyboru do ostatnich dni jego pontyfikatu (1978-2005). Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, dnia 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI mianował abp. Stanisława Dziwisza arcybiskupem metropolitą Krakowskim, a na konsystorzu w 2006 r. kreował go kardynałem.

W ubiegłym roku, z racji ukończenia 75 lat, zgodnie z prawem kanonicznym, kard. Dziwisz złożył oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu. Metropolitą krakowskim pozostanie do momentu wyznaczenia przez papieża jego następcy.

Źródło:
;